У найважчий для Київської Русі час, коли зі сходу йшли монгольські орди, а із заходу насувалися лицарські полчища, Промисл Божий явив на порятунок Батьківщини святого князя Олександра — великого воїна-молитовника й подвижника. Його відомі слова «Не в силі Бог, а в правді» стали крилатими.

15 липня 1240 р., коли молодому князеві не було ще й 20-ти років, він на річці Неві з невеликою дружиною здобув блискучу перемогу над шведами, на чолі яких стояв їхній правитель Біргер. 1241 р. блискавичним походом святий Олександр повернув старовинну руську фортецю Копор’є, вигнавши звідти німецьких лицарів. Узимку 1242 р. він звільнив Псков, а у квітні на кризі Чудського озера повністю розгромив лицарів Тевтонського ордену, що несли на Русь «вогонь і меч».
У 1261 р. стараннями князя Олександра й митрополита Кирила в Сараї — столиці Золотої Орди — була заснована єпархія Руської Православної Церкви.
Олександр Невський, захисник кордонів Київської Русі, відомий далеко за межами нашої Вітчизни. Свідчення тому — присвячені цьому святому численні храми по усьому світу, зокрема Патріарший собор у Софії, кафедральний собор у Таллінні, храм у Тбілісі. Освячено в ім’я Олександра Невського храми в Нідерландах, Данії, Німеччині, Австрії, Італії, США, Японії, Тунісі.
Найвідоміший монастир на честь благовірного князя — Олександро-Невська Лавра в Петербурзі, 300-річчя якої святкується цього місяця.
Навесні 1704 р. цар Петро I особисто вибрав місце для майбутнього Петербурзького монастиря. Шість років потому визначено було іменувати монастир «Живоначальної Трійці і Святого благовірного Великого князя Олександра Невського». За переданням, на місці, обраному для Олександро-Невського монастиря, відбулася історична битва 15 липня 1240 р., в якій новгородці розгромили шведське військо ярла Біргера, що вторглося на Русь. Однак реально знаменита битва відбулася в гирлі р. Іжори, на сорок верст вище по Неві.
25 березня (за ст. ст.) 1713 р. освячено перший храм монастиря — дерев’яний Благовіщенський і відслужено першу Літургію. Першим членом братства Олександро-Невського монастиря був його настоятель Феодосій (Яновський).
30 серпня 1724 р. за царським велінням раку з мощами благовірного князя було урочисто перенесено з Володимира до Петербурга й поміщено в освяченій до цієї події монастирській церкві.
1720 р. в Олександро-Невському монастирі засновано друкарню, а 25 жовтня 1721 р. при монастирі була створена школа, що стала родоначальницею петербурзьких духовно-навчальних закладів. П’ять років потому на основі школи було створено Олександро-Невську Слов’яно-греко-латинську семінарію. У 1797 р. її було перетворено на Олександро-Невську академію, дванадцятьма роками пізніше — на Санкт-Петербурзьку духовну академію.

Кам’яне будівництво в Олександро-Невському монастирі розпочалося ще за Петра I. В основу було покладено «Генеральний план будови» італійського архітектора Доменіко Трезіні. Будівництво було завершено наприкінці XVIII ст. У 1783–1785 рр. за проектом І. Старова були побудовані в’їзні ворота з надбрамною церквою на честь ікони Божої Матері «Всіх скорботних Радість», а 30 серпня 1790 р. відбулося урочисте освячення Троїцького собору та перенесення в нього мощей святого Олександра Невського.

18 грудня 1797 р. указом Павла I Олександро-Невський монастир наказано «перейменувати Лаврою зі штатом нарівні з Києво-Печерською та Троїцькою Сергіївською».
Ченці Олександро-Невської Лаври вели місіонерську діяльність серед язичницьких народів. Серед проповідників, зокрема, були отець Іоакінф (Бічурін), який у 1807–1820 рр. очолював Руську духовну місію в Пекіні, отець Гедеон, який трудився в 1804–1807 рр. у складі православної місії на острові Кадьяк біля берегів Аляски, та багато інших.
1800 р. у Благовіщенській церкві поховали О. Суворова. Через тісноту Лазаревського кладовища поряд із ним було засновано нове, яке стали називати Ново-Лазаревським. Тут, у некрополі XIX ст., поховані М. Карамзін, І. Крилов, В. Жуковський, Ф. Достоєвський, М. Глінка, М. Мусоргський, М. Римський-Корсаков, П. Чайковський, О. Іванов, Б. Кустодієв…
До початку XX ст. на території Олександро-Невської Лаври налічувалося 16 церков. Після 1917 р. усе церковне майно було націоналізоване. 12 травня 1922 р., у розпал «вилучення церковних цінностей на користь голодуючих», рака з мощами Олександра Невського була вилучена й поміщена в Державний Ермітаж, де знаходиться і досі. 20 листопада того ж року були вилучені і святі мощі, які потім тривалий час перебували в музеї атеїзму. Свято-Троїцький собор Лаври стає кафедральним до свого закриття в 1933 р. У 1936 р. був закритий Свято-Духівський храм.

У 1946 р. держава повертає Лаврі Свято-Духівський храм. Митрополит Ленінградський Григорій (Чуков) клопотав перед світською владою і про повернення Свято-Троїцького собору, який було повернуто церкві 5 квітня 1956 р.

У 1961 р., під час хрущовських гонінь, Свято-Духівський храм був переданий державі, а останки Преосвященних митрополитів Григорія та Єлевферія були перенесені з храму в спеціально облаштовану крипту в підвалі Свято-Троїцького собору.
У часи перебудови почалося відродження обителі. Церкві був переданий Микільський цвинтарний храм, урочисто освячений 22 квітня 1985 р. 3 червня 1989 р. відбулося повернення мощей благовірного князя Олександра Невського на своє історичне місце. Перше чернече богослужіння тут відбулося 14 вересня 1995 р.
27 травня 2009 р. в історичній будівлі Святішого Правлячого Синоду в Санкт-Петербурзі під головуванням Патріарха Московського і всієї Русі Кирила відбулося засідання Священного Синоду РПЦ. У ході нього було винесено рішення про призначення митрополиту Санкт-Петербурзькому і Ладозькому Володимиру двох вікарних єпископів. Одним із них став намісник Олександро-Невської Лаври архімандрит Назарій (Лавриненко). Під його керівництвом у Лаврі нині проводяться масштабні реставраційні роботи.
Разом з відродженням монастиря та літургійного життя в Лаврі йде активне відродження традиційних ремесел. Тут працюють іконописна, червонодеревна і ювелірна майстерні, а також майстерня християнської олив’яної мініатюри.
12 вересня 2013 р., у день перенесення мощей благовірного князя Олександра Невського, відбулись головні урочистості 300-річного ювілею Олександро-Невської Лаври. Святкова Божественна літургія, яку очолив Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил, була звершена у Свято-Троїцькому соборі.

Володимир Моїсеєнко
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика