Під час Другої світової війни, коли Нідерланди окупували фашисти, отець Діонисій за те, що переховував у своєму храмі людей від облав, був арештований гестапо й чекав розстрілу. Він ревно молився перед іконою «Скоропослушниця» і дав обітницю: якщо Господь сподобить залишитися в живих, то він побудує церкву на честь цієї ікони.


ПАРАФІЯ У РОТТЕРДАМІ

У самому центрі Роттердама (Нідерланди), поряд із набережною р. Маас і величним мостом Еразма Роттердамського, здіймається однокупольний руський православний храм, освячений в ім’я святого благовірного князя Олександра Невського. Парафія у Роттердамі належить Гаазько-Нідерландській єпархії Руської Православної Церкви.
Церковнопарафіяльне життя православних емігрантів у Нідерландах тривалий час очолював архімандрит (із 1966 р. єпископ) Діонисій (Лукін), син царського морського офіцера. Отець Діонисій з юності вирішив присвятити своє життя служінню Богові, прагнучи при цьому до чернецтва. Він листувався із ченцями Афона й одержав у благословення від архімандрита Мисаїла, настоятеля Пантелеймонівського монастиря, невеличкий образок з іконою Божої Матері «Скоропослушниця», святкування якій припадало на наступний день після його дня Ангела в миру. Відтоді юнак особливо шанував цю ікону, неодноразово одержуючи через неї допомогу у важкі хвилини життя.
Після закінчення Богословського інституту в Парижі й прийняття чернецтва і священства, отець Діонисій проходив пастирське служіння в різних парафіях Франції та Італії, поки волею Божою не потрапив у Голландію. Там йому одразу довелося будувати храм в ім’я святої рівноапостольної Марії Магдалини в Гаазі, який був урочисто освячений 1937 р. Звістка про цю подію облетіла тоді усю закордонну російську пресу. Потрапила вона й у праліси Південної Індії, у келію руського пустельника, який там подвизався. У гостях цього подвижника саме перебував один голландський учений. І от, довідавшись про освячення нового православного храму в Голландії, ієросхимонах Костянтин — так звали пустельника — побажав пожертвувати в новий храм образ з іконою Божої Матері «Скоропослушниця», який він саме щойно написав.
Згодом люди неодноразово одержували допомогу, явлену через цю ікону. Під час Другої світової війни, коли Нідерланди окупували фашисти, отець Діонисій за те, що переховував у своєму храмі людей від облав, був арештований гестапо й чекав розстрілу. Він ревно молився перед іконою «Скоропослушниця» і дав обітницю: якщо Господь сподобить залишитися в живих, то він побудує церкву на честь цієї ікони. І відбулося чудо — невдовзі отця Діонисія відпустили.
У 1958 р. роттердамська община, яка правила богослужіння в церковному приміщенні на житловому кораблі, купила будівлю. Освятили домову церкву на честь ікони Божої Матері «Скоропослушниця» 26 січня 1958 р. митрополит Паризький Миколай і єпископ Лондонський Антоній у співслужінні духовенства та за присутності численних віруючих і гостей.
Оскільки кількість парафіян поступово збільшувалася, домова церква стала явно замалою. Було вирішено — побудувати справжній храм. Проект обговорювався на міжурядовому рівні під час візиту королеви Беатрікс до Росії 2001 р. У квітні 2002 р. був отриманий дозвіл на будівництво. Освячення храму в ім’я святого благовірного великого князя Олександра Невського відбулося 20 червня 2004 р. Серед храмових святинь: ікона князя Олександра Невського із частицею його мощей — дарунок Олександро-Невської Лаври (Санкт-Петербург); ікона святих Германа, Зосими й Савватія Соловецьких із частицями мощей — дарунок Соловецького монастиря; ікона святителя Луки (Войно-Ясенецького) із частицею гробу сповідника;  шанована ікона Божої Матері «Скоропослушниця».
ХРАМ В ІМ’Я СВЯТОГО БЛАГОВІРНОГО КНЯЗЯ ОЛЕКСАНДРА НЕВСЬКОГО У КОПЕНГАГЕНІ
Перший храм Руської Православної Церкви у Копенгагені (Данія) почав своє існування в другій чверті XVIII ст. при резиденції посла Росії. З 1780 до 1809 рр. у м. Хорсенс існував також інший храм, при резиденції принцеси Катерини Антонівни Брауншвейг-Люнебурзької. Історія парафії в ім’я святого благовірного князя Олександра Невського в Копенгагені бере свій початок з кінця XIX ст. Будівництво Олександро-Невського храму в центрі столиці Данії проводилося коштом імператорської родини. Храм освятили 29 серпня 1883 р. за присутності імператора Олександра III, імператриці Марії Федорівни, короля Данії Християна IX і грецької королеви Ольги Костянтинівни. 
Після 1917 р. парафія кілька разів змінювала свою юрисдикцію. До 1983 р. вона була у віданні Константинопольського Патріархату, а потім її приєднали до Руської Православної Церкви Закордоном (РПЦЗ). У квітні 2000 р. частина парафії вийшла з юрисдикції РПЦЗ і повернулася в лоно Московського Патріархату.
ОЛЕКСАНДРО-НЕВСЬКІ ХРАМИ В НІМЕЧЧИНІ
Побудований 1829 р. прусським королем Фрідріхом Вільгельмом III Олександро-Невський храм у м. Потсдамі був покликаний увічнити пам’ять про дружній союз Росії та Пруссії у спільній боротьбі проти Наполеона.
Є в Німеччині ще одна православна парафія в ім’я святого князя. На початку 40-х років минулого століття в містечку Маннгаймі було багато православних: росіяни, українці, серби, греки. З ініціативи пана Василя Кощавцева була організована православна парафія. Її священиком став Олександр Попов, колись проповідник-баптист, якого навернув у Православ’я єпископ Мюнхенський і Баварський Серафим. 
Під час Другої світової війни приміщення, де правилися богослужіння, не­одноразово були зруйновані внаслідок бомбувань. Чудом уціліла, хоча й сильно обгоріла, ікона Пресвятої Богородиці. По закінченні Божественної літургії у неділю її виносили на середину храму й співали: «Под Твою милость…», а всі парафіяни ставали навколішки. Після війни постійного приміщення парафія не мала. Для проведення богослужінь доводилося не раз змінювати місце. 1954 р. міська влада виділила ділянку на Schwetzinger Strasse. Тут парафіяни самотужки поставили барак, який віддали американці, і влаштували церкву. Владика Олександр із Мюнхена освятив храм. Через 20 років, 1974 р., цю ділянку довелося віддати місту. Отець Федір виклопотав нове приміщення, де й досі відбуваються богослужіння.
ХРАМИ В ІМ’Я КНЯЗЯ ОЛЕКСАНДРА НЕВСЬКОГО У США
Православна парафія у Хауеллі (США) була заснована стараннями присно­пам’ятного архієпископа Віталія (Максименка), який благословив поселенцям будівництво храму та інших приміщень на п’яти акрах землі, отриманих у дарунок від Юлії Мартинівни Плавської. Перший камінь на місці майбутнього храму заклали 1936 р. А 12 вересня 1989 р., у день пам’яті святого князя, напроти каплиці заклали перший камінь кафедрального собору, освяченого 1997 р. Стару церкву переосвятили на честь Тихвінської ікони Божої Матері. 
Ще один храм в ім’я благовірного великого князя Олександра Невського є в американському місті Річмонді. Служби в обох храмах ведуться церковно­слов’янською та англійською мовами.
ХРАМ-ПАМ’ЯТНИК У СОФІЇ
Храм-пам’ятник в ім’я благовірного князя Олександра Невського — кафедральний патріарший собор Болгарської Православної Церкви, створений в ознаменування визволення Болгарії. Проектував храм російський архітектор О. Померанцев. Будівництво завершено в 1912 р. 
У створенні настінного живопису та ікон брали участь видатні російські та болгарські художники: професори П. Мясоєдов, М. Судковський та І. Мрквічка, академіки А. Кисельов і Г. Желязков та інші. На престолі головного вівтаря зберігається образ з Іверською іконою Божої Матері в перлинній ризі — дар Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Олексія I.
Олександр Канівець
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика