Її благочестя виявилося в особ­ливій турботі про потреби Грузинської Церкви: у будівництві храмів, притулків, будинків для прочан. Пра­внучка Карталинського царя Костянтина, свята великомучениця Кетевана походила із царського роду Багратіоні. Наприкінці XVI ст. вона вийшла заміж за спадкоємця престолу Кахетинського царства Давида. Із часом старий батько Давида, Олександр II, передав правління країною синові.

Свята Кетевана благополучно правила Кахетією разом із Давидом, а після його смерті оселилася в усамітненому місці. Правління знову перейшло до Олександра II і його брата Георгія. Проте Кетевана недовго перебувала на спокої. Брат Давида, Костянтин, прозваний Окаянним, відчув себе обмеженим у своїх зазіханнях на владу. Будучи мусульманином, він став провідником інтересів перського шаха Аббаса I, який підтримав його у намірах посісти Кахетинський престол. За допомогою найманих убивць Костянтин позбавив життя батька і свого дядька Георгія, а їхні тіла наказав покласти на верблюдів і відправити цариці Кетевані. Жахнувшись від злодіяння, праведниця оплакала батька свого чоловіка та дядька й поховала безвин­них страждальців у Алавердському соборі. Проте Костянтин не заспокоювався і просив руки Кетевани, погрожуючи в разі відмови насильно взяти її за дружину. Свята не стала чекати приходу військ віроломного правителя і перша виступила в похід, зібравши під свої прапори кахетинців. Господь був на боці військ Кетевани, і вона здобула перемогу. Костянтин же поклав свою голову разом із безліччю персів, які прийшли йому на допомогу. Під мудрим правлінням Кетевани в країні знову запанував мир і лад. З Персії повернувся син цариці Теймураз, який перебував при дворі шаха як заручник, при цьому зберігши в чистоті своє православне віросповідання.
Із часом шах Аббас, погрожуючи Кахетії війною, зажадав видати йому нових заручників. Незабаром до нього була відправлена ​​делегація знаті, серед яких опинилася і цариця Кетевана. Праведниця добровільно пішла на такий крок, бажаючи, таким чином, відвернути біди від грузинського народу і Святої Церкви. Шах розмістив кахетинських вельмож при дворі, а Кетевані запропонував прийняти мусульманство. У відповідь правитель отримав категоричну відмову. Тоді Аббас наказав ув’язнити сповідницю в темниці. Цілих десять років Кетевана перебувала в тюремній камері, відчуваючи знущання охоронців, капості з боку придворних, лукаві пропозиції шаха стати перською царицею і володіти незліченними скарбами в обмін на віровідступництво. Щоб отримати свободу і продовжувати насолоджуватися життям, Кетевані достатньо було тільки зректися Христа. Проте ніщо не змогло похитнути твердої віри праведниці. Залишившись ні з чим, шах Аббас наказав, щоб заручницю прибили цвяхами до хреста й катували її розпеченими кліщами. Але й тоді Кетевана знайшла в собі сили сповідувати Іісуса Христа своїм Господом. Нове випробування для великомучениці стало останнім у її земному житті. Розпечений до червоного казан, який кати погрожували одягнути їй на голову, повинен був настрашити страждальницю, але вона, як і раніше, стояла на тому, що Істинний Бог Триєдиний, а спасіння людям — через Його Сина Іісуса Христа. Через декілька хвилин голова Кетевани опинилася під казаном, а густий дим від волосся і шкіри, що загорілися, приховав останні страждання праведниці від очей катів. Свята великомучениця віддала свою душу Господу 26 вересня 1624 р.
І все-таки в цьому протистоянні Кетевана здобула перемогу. Це було очевидно всім свідкам її страждань, оскільки після смерті кахетинської правительки всі вони побачили три світлі стовпи, що зійшли на тіло великої мучениці. Серед тих, хто спостерігав це явище, були й ченці Августинського ордену, які й перенесли мощі Кетевани до Рима. Частину мощей (чесну главу і правицю) було передано сину Кетевани царю Теймуразу I та покладено під престолом Алавердського собору в ім’я святого великомученика Георгія у Кахетії. У тому ж XVII ст. цариця Кетевана була причислена Церквою до лику святих.
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика