Побідоносцем великомученика Георгія називають за мужність і духовну перемогу над мучителями, за чудесну допомогу людям у небезпеці. Святого Георгія шанують як небесного заступника воїнів.

ПРО СВЯТОГО

Георгій Побідоносець народився у III ст. в римській Каппадокії в сім’ї благочестивих християн. Ще в дитинстві він залишився без батька, який був замучений за сповідання Христа.

* * *
На військовій службі Георгій, який вирізнявся розумом, мужністю і фізичною силою, виявив таку доблесть і мистецтво в бою, що став улюбленцем імператора Діоклетіана. Не знаючи про те, що Георгій — християнин, фанатичний язичник Діоклетіан призначив його тисяченачальником.
* * *
Коли Георгій почув у Нікомідії вирок суду про знищення християн, він прийшов до Діоклетіана та сміливо оголосив себе християнином. Після безрезультатних спроб умовити Георгія зректися Христа імператор віддав святого на страшні, нелюдські муки. Потім, побачивши марність своїх зусиль, наказав відрубати йому голову.
* * *
Мощі великомученика Георгія поклали у палестинському місті Лідда в храмі названому на його честь; глава ж святого зберігалася в Римі, також у присвяченому йому храмі. 
Монастир Ксенофонт на Святій Горі Афон,
де перебувають мощі великомученика Георгія Побідоносця
ПРО ЧУДЕСА

Чудесне явлення святого Георгія, який уразив списом гігантського змія біля Бейрута, відображене у відомій іконі «Чудо Георгія про змія». За переданням, великомученик, з’явившись верхи на коні, у військових обладунках, урятував дочку царя, перемігши лютого змія, якому вона була віддана на поживу, після чого навернув до Христа жителів міста. Це передання у середньовіччя часто тлумачили алегорично: як перемогу над язичництвом (царівна — Церква, змій — язичництво) і як перемогу над дияволом — «змієм древнім» (див.: Одкр. 20: 2).

ПРО ШАНУВАННЯ

Великомученика Георгія стали шанувати в Римській імперії від часів раннього християнства (IV ст.). Тоді ж стали з’являтися присвячені йому храми, спочатку на Сході — у Сирії та Палестині, потім (через 100–150 років) — і в Західній Римській імперії.

* * *
На Русі святого Георгія називали Юрієм або Єгорієм. У 1030-х роках великий князь Ярослав Мудрий (у Хрещенні — Георгій) заснував у Києві й Новгороді монастирі в ім’я свого небесного заступника й повелів по всій Русі «творити свято» святого великомученика Георгія 26 листопада (9 грудня). На честь святого князь Ярослав також заснував два міста: Юр’їв (Гюргев, нині Тарту в Естонії) та Юр’їв Руський (нині Біла Церква).
День пам’яті великомученика Георгія 26 листопада за ст. ст. (9 грудня за н. ст.) — у народі називали «Юр’їв день» (осінній). До часу царювання Бориса Годунова (кінець XVI ст.) селяни після цього дня могли переходити до іншого поміщика. Прислів’я «Ось тобі, бабцю, і Юр’їв день» — відображення народних почуттів після заборони такого переходу.
* * *
Великомученика Георгія шанують і як покровителя скотарства. На Русі за старих часів навесні, в день пам’яті святого (23 квітня за ст. ст. / 6 травня за н. ст.), мешканці сіл уперше після зими виганяли худобу на пасовище, відправивши перед цим молебень святому великомученику.
* * *
Від часів Димитрія Донського (друга половина ХIV ст.) святий Георгій вважається заступником Москви, оскільки місто було засноване тезоіменитим йому князем Юрієм Долгоруким. Зображення вершника, який уражає списом змія, з’являється в московській геральдиці на межі XIV–XV ст. Перший офіційний герб м. Москви зі святим Георгієм ухвалили 20 грудня 1781 р., сучасний герб — з 11 червня 2003 р. Зображення вершника, який уражає списом дракона, на Державному гербі Російської Федерації, згідно з «Правилами використання Державного герба РФ», не є зображенням святого Георгія.
* * *
На гербі Київської області, затвердженому 2 лютого 1999 р., Георгій Побідоносець (на відміну від герба м. Москви) зображений із німбом.
* * *
Великомученика Георгія вважають небесним заступником Грузії; він — найшанованіший святий у грузинів. За місцевим переданням, просвітителька Грузії рівноапостольна Ніна доводилася йому двоюрідною сестрою. Перший храм в ім’я святого великомученика Георгія побудували у Грузії 335 р. на місці поховання святої Ніни. Георгіївський хрест зображений на прапорі Грузинської Православної Церкви. Уперше він з’явився на грузинських прапорах за цариці Тамари на межі ХII–ХIII ст.
Георгіївський хрест — прямий червоний хрест на білому фоні — зображений також на прапорах Королівства Великобританії та його частини — Англії, на прапорі й гербі італійського міста Мілана.
* * *
Житіє святого Георгія на початку VIII ст. переклали арабською мовою, й від арабів-християн шанування святого проникло в середовище арабів-мусульман. Ісламським народам Африки та Близького Сходу святий Георгій відомий під іменами Джирджис і аль-Хідр.

У дні перебування святині в Україні ми будемо відзначати два свята, приурочені пам’яті святого: 16 листопада — відновлення храму великомученика Георгія в м. Лідда (IV ст.); 23 листопада — день його мученицької кончини (303 р.).

Володимир Моїсеєнко
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика