Виповнилося 900 років створення «Повісті минулих літ» — основи наших знань про Русь, літопису затвердження в нашій Вітчизні православної віри. На відзначення цієї ювілейної дати в історії нашої державності 8 листопада у актовій залі Києво-Печерської Лаври відбулися Слов’янські читання «Витоки нашої історії: 900 років “Повісті минулих літ” преподобного Нестора Літописця».

У них взяли участь провідні сучасні історики, хроністи, філологи й публіцисти України та Росії, священноначаліє та керівники Спілки журналістів України, доктори й кандидати наук КНУ імені Тараса Шевченка, МДУ ім. Ломоносова, МАУП, Православного Свято-Тихонівського Гуманітарного університету, інших провідних вишів. Вони виступили з доповідями та матеріалами про цю знаменну подію.
«Преподобний Нестор Літописець стоїть біля витоків духовної траєкторії існування святої Русі, — зазначив у своєму виступі Олександр Яровий, доцент кафедри теорії літератури, компаративістики і літературної творчості Інституту філології Київського націо­нального університету імені Тараса Шевченка. — Ним була задана та висока відмітка духов­них устремлінь, яка віками є орієнтиром для нашої культури, церковної та світської, і тих зразків, де поєднуються обидва початки. Якщо говорити про особистість письменника в цілому, то Нестор втілив у собі ідеал: відповідність написаного зроб­леному. Тобто, за євангельською послідовністю: зробив сам, а потім навчив».
Після Читань відбулася прес-конференція, на якій єпископ Макарівський Іларій (Шишковський) сказав про значення головної праці Нестора Літописця: «Є богословський погляд на те, чому і як пишуться літописи. Вони — свідчення нового часу, який Господь створив Своїм спасінням і приніс на землю. Звернувши увагу на працю преподобного Нестора, ми побачимо, що він каже про цей новий, спасенний час. Зміст його літопису насичений фактами християнської історії, ми бачимо там і моральне ставлення автора, і певні замальовки життя князів, ченців, держави, які отримують християнську оцінку. Це не просто суха констатація фактів, а жива участь у житті Церкви й держави. Ми повинні пишатися тим, що у нас є “Повість минулих літ”, пишатися в хорошому значенні слова, оскільки це показує високий рівень народу, який розумів, як важливо зафіксувати ті епохальні події, що відбувалися в країні. Літописи зберігають пам’ять народу, а без пам’яті народ не є нацією, тією спільнотою, яка здатна існувати далі».

Ім’я преподобного Нестора Літописця (бл. 1056–1114) зі шкільної лави відомо всім і кожному в Україні, Росії та Білорусі. Його шанують як першого вітчизняного історика та агіографа, що закарбував для наступних поколінь розбудову великої держави, яка стала оплотом Право­слав’я. Народи історичної Русі — прямі продов­жувачі та живі спадкоємці цієї великої держави, яких об’єднує спільна історія, єдина віра і кров предків.
Преподобний Нестор Літописець, нетлінні мощі якого спочивають у Ближніх печерах Києво-Печерської Лаври, вважається покровителем усіх, хто пише. У 17-річному віці його прийняли в Києво-Печерський монастир, а його основним послухом стало складання літопису. Церква здавна була берегинею історії. Усі свідчення про найважливіші події, що впливали на долю Русі, зберігалися завдяки традиції монастирського літописання. Чернець-патріот Нестор був одним із найосві­ченіших людей свого часу,  читав в оригіналах грецькі тексти та інші першоджерела давнини. Він часто вводить у літопис вислови Святого Письма, записує цікаві повчальні роздуми, розповідає про знамення та чудеса. Літочислення в «Повісті…» преподобного Нестора починається з 852 р.
У 80-х роках ХІ ст. він написав «Читання про житіє та загибель блаженних страстотерпців Бориса і Гліба» у зв’язку з перенесенням їхніх святих мощей до Вишгорода. У цей самий час перший літописець склав житіє преподобного Феодосія Печерського, одного із засновників Лаври. А 1091 р. йому було доручено викопати із землі мощі преподобного Феодосія для перенесення їх у храм. Він виніс їх із печери й був очевидцем великих чудес, що відбувалися при цьому, про що сам свідчив.
Але головним подвигом життя преподобного Нестора було складення до 1112–1113 рр. «Повісті минулих літ». Найдавніший літопис розповідає про початок держави і народу Русі. Нестор Літописець оповідає про всю Руську землю від Києва до Новгорода і від Смоленська до Володимира, про створення святими братами Кирилом та Мефодієм слов’янської грамоти, про подорож княгині Ольги до Константинополя для прийняття Хрещення, про «випробування вір» святим рівноапостольним князем Володимиром, про перший православний храмі у Києві, про Хрещення Русі та багато інших важливих подій.

Підготувала Олена Головіна.
Фото Олександра Данилевського
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика