Нещодавно, шукаючи потрібний мені для роботи матеріал, я натрапила на грецьку ікону, яку раніше не бачила, і вона мене вразила. На іконі зображений преподобний — чернець, який тримає на руках багато немовлят. Як відомо, ченці дають обітницю безшлюбності і не мають, як правило, дітей, якщо, звичайно, не були у шлюбі до прийняття чернецтва. Але щоб монах, прославлений у лику преподобних, був батьком численного сімейства, — це щось дуже незвичне. Так я познайомилася зі святим Стиліаном Пафлагонянином.

Подвижник з Пафлагонії

Преподобний Стиліан народився у Пафлагонії в Малій Азії в V ст. Змалку він вирізнявся прагненням до святого життя і, ще будучи отроком, вирішив присвятити своє життя Богові, щоб аскетичними подвигами і молитвами стяжати Божественну любов.
Досягнувши повноліття, Стиліан роздав усе своє майно бідним. І коли в нього нічого не залишилося з батьківського спадку, зрадів і з полегшенням сказав: «Я скинув важкий якір, який тримав мене на прив’язі бажань мого тлінного тіла. Відтепер відкрився мені шлях до істинного життя». Звільнившись від житейських турбот, блаженний Стиліан, єдине майно якого тепер складав лише одяг на ньому, вступив на багатотрудне поприще чернечого життя. Він пішов у один з малоазійських монастирів, де прийняв постриг. Тепер ані помисли про земне, ані спокуси цього світу не могли відвернути його від молитви та богомислення. Ні про що інше він не піклувався і ні до чого не прагнув, тільки до того, що було угодно святій волі Господній.
Суворим аскетичним життям святий Стиліан досягнув головних чернечих чеснот — безкорисливості, чистоти та послуху. Він мужньо долав усі напади лукавого і зберігав у душі слова Спасителя: Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать (Мф. 5: 8). Бажаючи ще більше наблизитися до досконалості, святий Стиліан розпрощався з братією і віддалився у безлюдну пустелю, де оселився в печері. Своє серце, думки та душу він цілком присвятив Богові. Дні й ночі святий проводив у молитві та славослів’ї Бога, споглядаючи творіння Його — незліченні зірки небесні, сонце, рослини, птахів, тварин. Дві книги читав він безперестанно — книгу природи та Святе Письмо, і разом із псалмоспівцем Давидом вигукував: Які величні діла Твої, Господи! Все премудро створив Ти (Пс. 103: 24).
Довгі роки святий Стиліан жив суворим життям самітника, проте Бог забажав, щоб цей стовп благочестя і світильник пустелі засяяв «усім кінцям землі», а його численні чесноти відкрилися людям. Господь показав світові, як Він прославляє тих, хто любить Його. По всіх усюдах пішла чутка про святого Стиліана, і багато людей почало приходити до нього. Він утішав тих, хто плакав, підбадьорював тих, хто зневірився, грішників приводив до покаяння. З багатьох монастирів приходили до старця ченці, щоб побачити цю святу людину. Ченці та аскети просили у святого порад, як протистояти спокусам, як зберігати мир і тишу в обителі. Своїми порадами він відновлював мир у тих монастирях, де були внутрішні негаразди.

«Я, хранитель дітей, виростив їх заради Бога»

З юних років глибоко запали в душу святого Стиліана євангельські слова: Істинно кажу вам: якщо ви не навернетесь і не будете, як діти, не ввійдете в Царство Небесне (Мф. 18: 3). І Господь, бачачи палке бажання Стиліана стяжати дитячу віру, дарував йому благодать особливого піклування про дітей. Одного разу вночі, стоячи на молитві, святий відчув присутність Божу, і благодать Святого Духа осяяла його. Вранці він вийшов зі своєї печери з тихою і мирною радістю, що охопила все його єство, з особливим тріумфуванням духу, незнаними раніше. Приймаючи людей, які потребували поради і втіхи, він поклав руку на стражденну дитину, зробивши те, чого не наважувався робити досі, — і дитя зцілилося. Відтоді до святого Стиліана почали йти стражденні, молоді й старі, з усієї округи, і багато які з них отримували зцілення не через силу людську, а через святу віру, навіть у випадках, коли не залишалося жодних надій. Матері з довколишніх міст і сіл і навіть здалеку приносили до нього хворих дітей, і святий зціляв їх. Вони днями йшли пустелею, щоб відшукати його печеру. Досягнувши її, вони падали перед святим на коліна, славили Бога і благали спасти їхню дитину. Святий брав дитинку на руки, і зі сльозами просив у Бога про її зцілення.
Проте смиренний Стиліан був прославлений Господом не тільки через чудеса зцілення дітей. Бог послав йому дар зцілювати і безплідних батьків: по його молитвах у подружніх пар, що не мали дітей, народжувалися чудові здорові діти.
До святого звертаються також з молитвами про виховання дітей у благочесті. За переказами, за життя святого багато сімей з усіх верств суспільства довіряли йому виховання своїх дітей. І діток було так багато, що святому довелося шукати більше приміщення і брати благочестивих жінок собі у помічниці. Можливо, це був перший у світі дитячий садок, куди матері без страху могли віддати своїх дітей, щоб спокійно зайнятися домашніми справами.
Усі дивилися на святого Стиліана як на приклад богоугодного життя. Смиренномудрий подвижник сяяв небесною красою. Невтомний, з ангельською лагідністю він наставляв, окриляв серця надією, зміцнював у вірі, розвіював сумніви. Веселість була характерною рисою святого Стиліана, сучасники пам’ятали його завжди усміхненим. Багато хто приступався до нього з пропозиціями отримати вигоду з його талантів, але на це він завжди, посміхаючись, відповідав, що за все йому було сплачено наперед, коли благодать Духа Святого зійшла на нього.
Святий Стиліан прожив довге життя і досяг глибокої старості. Коли старець спочив, обличчя його сяяло світлом Христовим і а на вустах його зберігалась легка посмішка.

Шанування преподобного Стиліана

Шанування преподобного Стиліана, покровителя дітей та помічника в їхньому вихованні, поширилося далеко за межі Пафлагонії, особливо шанують його в Церквах грецької традиції — в Малій Азії, Греції, на Кіпрі майже в кожному храмі є ікона святого, на його честь освячували й освячують храми. Так, храм Руської Православної Церкви на Кіпрі, розташований у районі Лінопетра міста Лімасола, також освячено в ім’я цього святого. Храм був побудований на місці згорілої у 1987 р., в день пам’яті святого Стиліана, церкви, що спочатку належала громаді кіпріотів-біженців з північного Кіпру, окупованого турками в 1974 р. У 1993 р. для кіпрської общини було освячено великий собор святого Стиліана у цьому ж районі, а маленьку церкву передано, з благословення митрополита Афанасія Лімасольського, віруючим з Росії, України, Молдови та Сербії, які живуть на Кіпрі.
Частка святих мощей преподобного Стиліана зберігається у православному чоловічому монастирі святого великомученика Якова Персянина за 16 км від Кишинева, столиці Молдови, в с. Сирець Страшенського району.
На Русі ім’я преподобного Стиліана тривалий час залишалося маловідомим. Але в останні роки святого почали шанувати й у нас. Настоятель храму Покрову Пресвятої Богородиці в селищі Дідовичі на Псковщині, архімандрит Павел (Кравець), розповів таку історію: «Одного разу я проходив повз церківку святого Стиліана, яка розташовується в східній частині Афін, неподалік від монастиря святого Іоанна Карейського. Це було 26 листопада, в день пам’яті святого Стиліана… З подивом я помітив, що, попри сильний холод, туди приносили сотні маленьких дітей не тільки з найближчої округи, а з інших районів. Я поцікавився, що відбувається, і мені відповіли, що святий Стиліан — покровитель дітей, тому батьки приносять їх сюди в день свята, сподіваючись на те, що святий збереже їх цілими і здоровими в наступний рік». Отець Павел, звичайно, захотів, щоб ікона святого хранителя дітей була і в його храмі. Так ікона преподобного Стиліана, написана в Греції, з’явилася в Дідовичах. І сьогодні святий Стиліан піклується про наших дітей. В однієї жінки народився довго­очікуваний онук, але виявилося, що в дитини тяжкий порок серця і потрібна термінова операція. Жінка поділилася своїм болем з парафіянкою свого храму, а та їй у відповідь каже: «Їдь у Дідовичі Псковської області. Там є ікона преподобного Стиліана, який допомагає недужим дітям». Бабуся хворого онука взяла благословення й нічним поїздом поїхала туди, а наступної ночі — назад, але вже з маленькою іконою преподобного. І відразу кинулася до свого батюшки з проханням замовити образ преподоб­ного Стиліана для храму, і гроші пожертвувала на його написання. Малюкові зробили операцію, і він швидко пішов на поправку, а в храмі з’явилася ікона преподобного Стиліана, яку написали ченці-іконописці з Троїце-Сергієвої Лаври.
А тепер і в нас в Україні, у київському Свято-Макаріївському храмі, є ікона святого захисника дітей — преподоб­ного Стиліана Пафлагонянина.
На іконах святого зображують з одним або багатьма сповитими немовлятами на руках і із сувоєм, на якому написано грецькою: «Я, хранитель дітей, виростив їх заради Бога». Як і в роки його земного життя, до святого Стиліана особливо звертаються в молитвах про зцілення дітей і позбавлення від безпліддя.
Тропарь, глас 3-й, подобен «Божия веры»:
Столп воодушевленный воздержания, столп неколебимый Церкве, Стилиане, соделался еси, блаженне. Господу от юности вверился еси, обиталище Духа явился еси, отче преподобне, Христа Бога моли даровати нам велию милость.

Кондак, глас 4-й, подобен «Вознесыйся на крест»:
От утробы матерния освятивыйся, яко Божественный Самуил, богоносне, подвижнически Христа Бога прославил еси. Темже исцелений показался еси кладязь и предстатель божественный отроков и младенцев, Христос бо тя светло славит, Егоже измлада, Стилиане, прославил еси.
День пам’яті — 9 грудня (26 листопада за ст. ст.)
Підготувала монахиня Євтропія (Бобровнікова)
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика