Майже п’ять років тому при Кафедральному соборі УПЦ на честь Воскресіння Христового, що будується, у приміщенні Галереї «Соборна» відкрився Духовно-просвітницький центр. На сьогодні в Центрі працюють різноманітні гуртки, проводяться тренінги, лекції і семінари для дітей і дорослих, молоді та літніх людей. Про діяльність Духовно-просвітницького центру, зорієнтовану на православну сім’ю, нам розповіла кандидат педагогічних наук, магістр соціальної роботи Манчестерського університету, православний психолог, керівник Православного центру «Сім’я в радість» Іванна Братусь.


— Іванно Володимирівно, розкажіть, будь ласка, нашим читачам про роботу Центру «Сім’я в радість».
— Православний центр «Сім’я в радість» створений три роки тому як один з проектів Духовно-просвітницького центру при Кафедральному соборі на честь Воскресіння Христового. Його мета — не тільки допомогти створити і зміцнити сім’ю, а й навчити, як зробити, щоб православна сім’я була в радість.

Перший наш напрямок — «Міцна сім’я» — передбачає підготовку до подружнього життя і зміцнення сім’ї. Для тих, хто вже визначився з вибором подружжя і готовий створити сім’ю, проводяться бесіди перед вінчанням. Звертаються до нас і ті, хто тільки бажає створити сім’ю, і ті, хто хоче перейняти досвід міцних сімей, де панує любов, і отримати відповіді на свої запитання. Щомісяця у нас проходять духов­но-просвітницькі зустрічі «Як створити міцну і люблячу сім’ю». На них ми запрошуємо родини священиків і мирян, які можуть поділитися своїм сімейним досвідом. Такі зустрічі користуються популярністю. Учасниками їх були родини відомих священиків: протоієреїв Владислава Софійчука, Костянтина Курбанова, Геннадія Батенка, Іоанна Тронька, ієреїв Димитрія Прокопенка, Сергія Кисельова та ін. Зустрічі ці записуються на відео, тож усі бажаючі можуть подивитися їх на наших сайтах:
www.duhcenter.in. ua; soborna.church.ua.
Для людей, які хочуть дізнатися більше про сімейне життя з погляду православної психології, у нас створена психологічна група «Міцна сім’я». Заняття в ній допомагають аналізувати різні сімейні ситуації, у тому числі й конфліктні, й обирати правильну лінію поведінки. Група відкрита, до неї можна приєднатися в будь-який час.
На наше прохання в храмі на честь Усіх святих відправляється молебень благовірним Петру і Февронії Муромським — небесним покровителям православної сім’ї. На нього приходять як кияни, так і жителі довколишніх міст, щоб помолитися про дарування чоловіка або дружини, про зміцнення сім’ї, про дарування дитини.
За три роки роботи центру «Сім’я в радість» вже є подружжя, які познайомилися тут, вінчалися і беруть участь у багатьох наших програмах.
Православному центру «Сім’я в радість» — два роки. Київ, вересень 2013 р.
Другий напрямок нашої діяльності — підготовка подружніх пар до пологів і батьківства — «Пологи в радість». У сім’ях, що пройшли курси, народилося 50 діток, і був лише один випадок, коли знадобився кесарів розтин за медичними показаннями. А нещодавно жінка, яка вже мала пологи за допомогою кесарева розтину, народила природним шляхом. Лікарі говорили їй, що це неможливо, але вона зверталася з молитвою до Богородиці, святих, причащалася, старанно виконувала рекомендації нашого консультанта щодо оздоровлення і харчування — й успішно народила сама. Або ще такий випадок: подружжя десять років не мало дітей. Нарешті жінка завагітніла, і хоча вагітність проходила важко, молитви подружжя та їхніх близьких, виконання рекомендацій лікаря і психолога допомогли жінці народити через природні пологи здорову дитину. Це стало можливим завдяки співпраці сім’ї, Церкви і медицини.
Клуб «Зростаємо разом», що діє при нашому Центрі, об’єднує молоді сім’ї, які намагаються відповідально ставитися до своїх батьківських обов’язків. Він надає допомогу батькам у розвитку та вихованні дітей від народження до повноліття. У клубі відбуваються зустрічі з різними фахівцями в галузі педагогіки та виховання дітей, члени клубу обмінюються один з одним досвідом. Наприклад, лікар-реабілітолог розповів батькам, як виробити здорову поставу у дітей, як робити масаж та гімнастику немовлятам.
Є програма на підтримку дітей та підлітків. Під час шкільних канікул для них влаштовуються тренінги на теми «Обираю здоров’я», «Коли поруч небезпека», «Перші кроки до благодійництва», «Школа спілкування». Їх розроб­ляють і проводять православні фахівці, обов’язково за участю священика. Ці тренінги відрізняються від тих, які зазвичай проводять у світських закладах. Дітям подобається у Центрі, вони приїздять сюди, як додому, грають у рольові ігри, дивляться фрагменти навчальних фільмів.
У нас є також психологічна служба (індивідуальні та сімейні консультації психотерапевта). Проводиться навчальний семінар для православних психологів. Це дворічна авторська програма «Діалог — шлях до зустрічі», що дає основні знання та навички в галузі православної психології. Програма затребувана і стала частиною Міжнародної програми для православних психологів, яка нещодавно стартувала в Свято-Троїцькій Сергієвій Лаврі.
Ще один напрямок — волонтерство на допомогу багатодітним сім’ям. Одна наша парафіянка, наприклад, два роки возила на своїй машині дітей з багатодітної родини до музичної школи. Є культурні проекти — організація відпочинку, вільного часу дітей. Нашими партнерами стали планетарій і Музей цікавих наук «Експериментаніум», які надають безплатні квитки для багатодітних сімей. Київський крейсерський яхт-клуб навчив 150 дітей ходити під вітрилами, вони брали участь у гонках на крейсерських яхтах.
Нещодавно наші партнери подарували 150 пар взуття дітям з багатодітних сімей. Магазин «Дресскод» одягнув 20 багатодітних мам. Були випадки, коли купували пральні машини та холодильники для багатодітних сімей.
Оздоровлення дітей влітку — теж турбота нашого Центру. Близько 50 дітей за пільговою ціною відпочили у скаутському таборі «Витоки». А споруджуваний Свято-Троїцький монастир у с. Березова Рудка Полтавської області на все літо прийняв сім’ю з трьома дітьми.
— Які заходи, що проходять у Центрі, стали вже традиційними?
— 8 липня, в день пам’яті преподобних Петра і Февронії, у нас відбувається святкування «Дня сім’ї». Також святкуємо день святого Миколая, організовуємо Різдвяний і Пасхальний бали для дітей з багатодітних сімей. У Міжнародний день сім’ї вшановуємо родини, які роблять щось корисне для інших і є прикладом для всіх нас. У день святих жінок-мироносиць буває традиційний акт «Сучасна жінка-мироносиця», під час якого жінкам, що відзначились у соціальному служінні, вручають благословенні грамоти Предстоятеля Української Православної Церкви.

— Я знаю, що й  літні люди не залишаються у вас без уваги.
— У нас працює клуб «Рукодільниця» для жінок поважного віку, де щоп’ятниці проходять майстер-класи з живопису, декупажу (декорування різних предметів), виготовлення прикрас з тканини. Учасниці

клубу вже провели декілька своїх виставок. І багато які сім’ї, дивлячись на вироби своїх бабусь, ніби заново «відкривають» їх для себе, по-іншому дивляться на старше покоління і пишаються ним. Крім того, ми залучаємо членів клубу до соціального служіння: щонеділі вони готують чай для всієї парафії, допомагають у всіх заходах Духовно-просвітницького центру. Зараз, у рамках проекту «Руки милосердя», вони в’яжуть теплі речі для безпритульних.

— Що можна назвати «родзинкою» Центру «Сім’я в радість»?
— Цілісність: у нас здійснюються не окремі проекти, спрямовані на допомогу сім’ї, а проводиться системна робота. Ми намагаємося допомогти родині на кожному етапі її буття: до створення, в момент створення, у процесі становлення, при народженні та вихованні дитини. Наша гордість — команда фахівців: психологів, соціальних педагогів і соціальних працівників, лікарів різних спеціальностей. З них п’ять кандидатів наук, два здобувача наукового ступеня. Така командна робота дає чудовий результат. Про наш Центр можна сказати, що тут православних християн виховують від утроби матері.

— Який з  напрямків роботи затребуваний найбільше?
— Робота з багатодітними сім’ями. Вони зараз особливо потребують підтримки. За три роки близько тисячі багатодітних сімей брали участь у різних програмах нашого Центру. Є сім’ї, яким допомога вкрай необхідна. Наприклад, багатодітна сім’я, де друга дитина хвора, має такі складні діаг­нози, як ДЦП і епілепсія; багатодітна сім’я, де восьма дитина не рухає правою ручкою… Такі прості речі, як гуртки, спортивні секції, відпочинок сьогодні є малодоступними для дітей з багатодітних родин.

—Чи є в інших єпархіях центри, подібні до вашого?
— У Донецьку працює православний центр «Відрада», але він не має такого комплексного підходу, як у нас. Так що наш Центр на підтримку сім’ї за кількістю напрямків та масштабом діяльності поки єдиний в Україні.

Бесіду вела Тетяна Гончаренко
Сайт Духовно-просвітницького центру при Кафедральному соборі: www.duhcenter.in.ua,
www.soborna.church.ua

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика