Під час правління Констанція II (337–361) ви­йшов указ василевса, згідно з яким до Константинополя негайно мали приїхати усі єпископи Східної Римської імперії. Причиною цього стала хвороба Констанція. Лікарі виявилися безсилі допомогти могутньому правителю, і він звернувся по допомогу до Господа. Незабаром Констанцій побачив уві сні Ангела, який показав йому собор архієреїв. Вказавши на двох із них, Ангел сказав, що тільки через них правитель може отримати зцілення. Разом з іншими єпископами до Константинополя прибув і святитель Спиридон Триміфунтський зі своїм учнем святим Трифіллієм. Як тільки Констанцій побачив праведників, то відразу впізнав їх і попросив помолитися про його зцілення. Благаючи Господа явити Свою силу, святитель Спиридон доторкнувся рукою до голови імператора — і той одужав.

Під час перебування в палаці Трифіллій був здивований розкішшю й оздобленням його палат, а також красою шат імператора і придворних. Коли він поділився своїми враженнями з учителем, Спиридон відповів: «Чого ти дивуєшся? Хіба цей блиск робить царя більш праведним? Усі вони — царі та вельможі — однаково з останнім жебраком помруть і постануть на Суд Божий. Слід шукати вічних благ і небесної слави».

Для святителя Трифіллія Константинополь був рідним містом. Проте юність праведника минула на Близькому Сході — в сирійському місті Бейруті, де він здобув освіту. Святий володів даром красномовства й хорошою пам’яттю. Бажаючи послужити Господу і Його Святій Церкві, Трифіллій обрав собі за духовного наставника великого Божого угодника — святителя Спиридона, єпископа Триміфунтського.
З часом святий Трифіллій прийняв архієрейський сан і був поставлений єпископом кіпрського міста Левкуссія. Новий послух не завадив праведному підтримувати стосунки зі своїм духовним учителем і відвідувати його. Якось вони разом прогулювалися красивою місцевості під назвою Парімна, де було безліч виноградників і садів. Трифіллій став розмірковувати про те, щоб придбати цю землю. Святий Спиридон прозирнув думки свого учня і сказав: «Навіщо ти невпинно думаєш про земні та суєтні блага? Наше житло й багатство на небесах, до них і потрібно прагнути». Так, поступово, святий Спиридон зводив Трифіллія до духовної досконалості.
Коли на Кіпрі проходив архієрейський собор, його учасники зібралися на богослужіння в храмі. Звернутися до народу з проповіддю попросили єпископа Трифіллія. Праведник став говорити про зцілення Господом розслабленого (див.: Мк. 2: 11). Цитуючи слова Святого Письма, святитель замість слова «одр» вжив «ложе». Серед присутніх був і святий Спиридон, який сказав проповіднику: «Невже ти кращий за Того, Хто сказав “одр”, що соромишся слова Його?», а потім вийшов із храму. Так Божий угодник дав єпископу Левкуссії урок смирення, щоб той не запишався своїм талантом проповідника.
Святитель Трифіллій помер близько 370 р. Вдячні жителі Левкуссії запам’ятали свого пастиря ще й як будівничого місцевого монастиря, що був зведений виключно на кошти святого Трифіллія, котрі дісталися йому в спадок від матері.
На початку XII ст. мощі святителя Трифіллія бачив на Кіпрі руський паломник ігумен Даниїл.
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика