До Різдва Христового народ Ізраїлю перебував у постійному очікуванні пришестя Месії. Спаситель світу мав походити з єврейського народу, і впродовж його багатовікової історії Бог не раз посилав на служіння Ізраїлю Своїх пророків, які сповіщали людям Його волю.

У IX ст. до н. е. Господь покликав на пророче служіння Єлисея. Одного разу до нього прийшла бідна вдова, яка зі сльозами зізналася праведному, що через борги, які не встиг сплатити чоловік, її синів можуть продати в рабство. Під час бесіди з’ясувалося, що у самої вдови в оселі нічого не залишилося, крім горняти оливи. Тоді пророк попросив жінку зібрати якомо­га більше порожнього посуду й налити в нього оливи з наповненого горняти. Вдова зробила так, як наказав їй Єлисей, і по її вірі сталося чудо. Продавши оливу, жінка змогла розрахуватися з боргами, і ще дещо залишилось родині на прожиток.

Якось святий пророк зміг нагодувати сто осіб двадцятьма ячмінними хлібинами. Коли ж усі наситилися, то ще залишилася їжа. Це чудо стало прообразом відомих євангельських подій, коли Господь Іісус Христос зміг нагодувати п’ятьма хлібинами п’ять тисяч людей, а в іншому випадку — сімома хлібинами чотири тисячі людей.
Коли пророк проходив по землі сонамитян, одна жінка виявила йому привітність і гостинність. Перебуваючи в її будинку, Єлисей дізнався, що вона страждає безпліддям. На подяку праведник помолився про сонамитянку й порадував її пророкуванням, що в неї народиться син. Проте через декілька років дитина померла. Тоді жінка прийшла до Єлисея та й стала благати його повернути їй сина. Праведник при­йшов до будинку страждалиці й довго молився в кімнаті, де лежав померлий. По вірі пророка хлопчик воскрес.
Дар творити чудеса святий Єлисей успадкував від свого великого вчителя — пророка Ілії, який і закликав праведника до служіння Богу. Коли для Ілії настав час залишити цей світ, він сказав до Єлисея: «Поки я з тобою, проси в мене, що бажаєш». Тоді праведник попросив для майбутнього служіння благодать учителя: «Дух, який у тобі, нехай буде на мені подвійно». У відповідь Ілля сказав: «Багато ти просиш; та якщо побачиш, як мене буде забрано від тебе, то отримаєш». Під час бесіди пророків раптово з’явилася вогняна колісниця з кіньми, яка розлучила праведників. Незабаром Єлисей побачив, як його вчитель став підноситися в колісниці на небо, і вигукнув: «Отче мій, отче мій, колісниця Ізраїля і кіннота його!». Потім з неба до ніг Єлисея впала милоть (плащ) пророка Ілії. Разом з нею він отримав і особливу благодать.
Святий Єлисей ніс своє пророче служіння понад 65 років під час правління шести ізраїльських царів. І у дні свої не тремтів перед князем, і ніхто не переміг його (Сир. 49: 13).
Помер пророк у віці 76 років. Тіло праведника поклали в печері. Через рік туди само було кинуто тіло небіжчика: як тільки воно торкнулось Єлисеєвих мощей, людина вмить ожила.
Вже у християнську добу, в IV ст., імператор Юліан Відступник (361–363) наказав спалити мощі Єлисея. Останки святих мощей були збережені віруючими й частина їх перенесена до Олександрії.
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика