Князь Феодор Васильович Острозький прожив довге, насичене подіями життя. Його родовід бере свій початок від рівноапостольного князя Володимира. Перша документальна згадка імені праведника пов’язана з подіями 1386 р., коли польський король Ягайло і литовський князь Вітовт затвердили за князем Феодором спадкове володіння — Острозький округ.

Подальші згадки про святого вже датуються XV ст. Так, 1410 р. князь Феодор зі своїми військами взяли участь у розгромі німецьких лицарів під Грюнвальдом. Через 12 років праведник перейнявся співчуттям до православних Чехії та підтримав гуситів у їхній боротьбі проти німецького імператора Сигізмунда. Після закінчення війни князь Феодор взяв на озброєння своїх військ оборонну тактику гуситів — стояти табором, коли в тісне кільце були зімкнуті армійські вози без коней.

У 1432 р. святий правитель успішно закінчив військову кампанію проти польського короля Ягайла, котрий поступився вимогам праведника і підписав закон, що захищав права православних, які проживали на Волині.
На посилення позицій свого південного союзника православний литовський князь Свидригайло відреагував арештом Феодора у 1435 р. Проте народ настільки любив князя, що в результаті розпочатого повстання литовський правитель змушений був відпустити в’язня. Незабаром праведник уже виступив на боці Свидригайла в його боротьбі з литовсько-польською партією, забувши нещодавно нанесену йому образу.
У 1438 р. святий Феодор знову бере участь у війні — цього разу із татарами. Через два роки, під час вступу у свої права нового польського короля Казимира, Острозький князь отримав у намісництво міста Володимир, Дубно, Острог і став володарем численних маєтків на Поділлі та Волині.
Однак святий Феодор вирішив усе залишити й решту життя присвятити служінню Богу. Після 1441 р. праведник прийняв чернецтво з ім’ям Феодосій у Києво-Печерській обителі, де старанно виконував чернечі обітниці.
Помер праведник у другій половині ХV ст., будучи глибоким старцем. Останки князя-ченця поховали в Дальніх печерах монастиря.
До лику святих Феодор Острозький був причислений наприкінці ХVI ст. Відомо, що 1638 р. його нетлінні мощі вже спочивали в Дальніх печерах і були доступні для поклоніння, про що повідомив у своїх нотатках ієромонах Афанасій Кальнофійський. Сьогодні, як і багато століть тому, мощі князя Феодора покояться у Дальніх (Феодосієвих) печерах Києво-Печерської Лаври.
Підготував Андрій Гор
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика