30 січня учням київського ліцею № 38 імені В. М. Молчанова пощастило стати учасниками презентації нової аудіокниги відомого дитячого письменника Юрія Лигуна «Ілля Муромець і Сила Небесна». Разом із ним у гості до школярів завітали творці аудіоверсії книги.

Як розповіли організатори презентації, друга, доповнена та доопрацьована версія роману вийшла навесні минулого року в київському видавництві «Послушник». 

Книга отримала гриф рецензійної комісії УПЦ і посіла законне місце на полицях церковних крамниць. Але це не означає, що вона адресована тільки православній аудиторії. Роман вже знайшов свого читача й у світських колах, оскільки крім розповіді про Хрещення Київської Русі він містить безліч колоритних побутових замальовок і героїчних картин із життя наших предків.
Автору вдалося майстерно поєднати історію і сучасність, описавши пригоди школяра Іллі Ножкіна, якому довелося пройти стопами свого тезка — ченця-богатиря Іллі Муромця. На сторінках книги читача чекає безліч несподіваних поворотів, яскравих пригод, сумних і цікавих ситуацій. Перед нами розгортається жива картина Київської Русі. Таким чином, книга поєднує в собі все, що необхідно для дитячої літератури, — пізнавальність, гру і виховний характер.
Крім величезної кількості головних персонажів на перший план роману виходить ще один герой. Це мова, якою написана книга. Стрімка й ритмічна тканина розповіді, насичена народними прислів’ями та приказками, що бринить мелодикою слова і пронизана світлом, робить читання таким же легким, як скочування з гірки на санчатах.
Недивно, що роман отримав гарні відгуки літературних критиків та читачів, а також був відзначений дипломами конкурсів «Просвіта через книгу» і «Премія Олександра Нев­ського».
Слідом за книгою, проілюстрованою відомою вірменською художницею Сусанною Домбаян, у видавництві «Православна бібліотека» вийшла аудіоверсія роману.
Курирував цей проект соліст Національної філармонії заслужений артист України скрипаль Герман Сафонов, у виконанні якого звучить головна тема музичного оформлення аудіокниги. Треба підкреслити, що в записі використані лише оригінальні твори. Їхнє авторство належить сучасним українським композиторам — Віталію Калиновському, Ігорю Чубу та Михайлові Кримову. До речі, останній є відомим джазовим виконавцем, який виступає в дуеті зі скрипалькою і вокалісткою Людмилою Кримовою. Їхній дует був лауреатом багатьох вітчизняних і міжнародних джазових фестивалів.
Школярі буквально закидали Юрія Лигуна запитаннями. Втім, радість від спілкування була взаємною, автор «Іллі Му­­ром­ця…» охоче розмовляв зі своїми маленькими читачами.
На свій превеликий подив ліцеїсти дізналися, що герої роману можуть бути не менш реальні, ніж сусіди по сходовому майданчику, а автору не обов’язково вигадувати все, що буде потім написано у книзі. «Потрібно показати Богу свою готовність попрацювати, — впевнений Юрій Лигун. — І це стосується не тільки літератури, але й будь-якої доброї справи. Дух нам це все дає. Моя робота полягала у тому, щоб приблизно придумати, якими будуть мої герої. Далі вони йдуть самі. Тому сюжет цієї книги придумали Ілля Ножкін (один з головних героїв роману. — Прим. О. К.) і преподобний Ілля Муромець».
Як зізнався Юрій Лигун, його улюблене заняття — працювати зі словом, тому учасники презентації дізналися про справжнє значення деяких усім відомих слів. Ну от хоча б, що богатир — це насамперед духовно сильна людина.
Розповів письменник і про те, що у книги, яка полюбилася читачеві, вже є продов­ження — «Ілля Муромець і Лихо однооке».
Загальний час звучання диска становить майже 12 годин, а тривалість музичних фрагментів — 56 хвилин. Текст прочитала артистка театру «Колесо» Ольга Радчук.
Запис зроблено на студії «Музичі» за підтримки фірми «Аснова Холдинг». Керівництво компанії подарувало більшу частину тиражу дитячим будинкам та багатодітним сім’ям.
Аудіокнига «Ілля Муромець і Сила Небесна» може стати гарним посібником на уроках історії та літератури. Її можна слухати індивідуально та в колі сім’ї. Книга пропонує дітям брати приклад не із західних суперменів, а з наших славних героїв, на духовних прапорах яких було написано: «Не той пропав, хто в біду попав, а той пропав, хто духом впав»…
Підготував Олег Карпенко
ВІДГУКИ ЧИТАЧІВ

Ігумен Лонгин (Чернуха), головний редактор «Церковної православної газети»:
— Книги Юрія Лигуна, оповідання та казки для дітей, написано у кращих традиціях вітчизняної дитячої літератури. Його можна сміливо назвати продовжувачем М. Носова, В. Драгунського, В. Нестайка. Твори написано з любов’ю до дітей, зі щирим бажанням допомогти їм розібратися у світі моральних цінностей, пробудити в них добре ставлення до людей, природи, історії своєї Вітчизни.
Використовуючи алегорію, письменник уміло підводить дітей до думки про буття Бога, про реальну боротьбу добра зі злом. При цьому автор уникає моралізаторства, яке, зазвичай, відбиває у дитини живий інтерес до духов­них питань. Досягається це шляхом використання захоплюючих сюжетів з елементами пригод, доброго гумору, гри слів, що розвиває не тільки емоційну, але й розумову сферу душі дитини, формує культуру мислення, вчить спостережливості, міркуванню та аналізу.
Книги, без сумніву, можуть бути цікаві й дорослому читачеві, тому що переносять його у світ дитинства. Читаючи дитячі оповідання Юрія Лигуна, помічаєш, що в них переплелися минуле і сучасність. Цей метод використовується автором навмисне, з метою допомогти дорослим зрозуміти світ дитини, а також об’єднати дітей і дорослих на основі чистоти дитячого світосприйняття, світлих вражень дитинства.
Юлія Вознесенська, письменниця (Берлін):
— «Ілля Муромець і Сила Небесна» — просто чудова книга. Вона талановита в усьому — в стилі, з його безперервною словесною грою, в умілій побудові фабули, в яскравих героях, але голов­не — в чітко прописаній ідеї: героїзм і служіння Богу — сумісні.
І, повірте, я знаю, що кажу! Справа навіть не в тому, що я сама пишу дитячі книги, а в тому, що я пристрасний їх читач. Так от, після Владислава Крапівіна мені вже давно не траплялося жодної по‑справжньому гарної книжки для хлопчиків і дівчаток…

Валерій Ганічев, голова Спілки письменників Росії:
— Юрій Лигун вирішує своїм романом про Іллю Муромця кілька завдань. По-перше, він відтворює образ нашого билинного Іллі Муромця. Богатир настільки духов­но піднесений, настільки народний та бездоганний у помислах і виконанні обов’язку, що не може не викликати симпатії й повної прихильності у читача. Його героїзм викликає захоплення і радість, він підбадьорює нас і сьогодні… Коли є така сила, то ми непереможні.
По-друге, книга ж бо написана для дітей, підлітків. Вони її читають із захоплюючим інтересом (десятки, якщо не сотні відгуків уже є). Та й моральні уроки входять у них ненав’язливо. Все це пов’язано із зовсім не героїчним Іллею Ножкіним і билинним Іллею Муромцем.
По-третє, автор (знов‑таки ненав’я­з­ливо) насичує її таким історичним матеріалом, якого в нинішніх підручниках годі й шукати. Древній Муром, життя його мешканців, мати міст руських — Київ, з дружиною та богатирями, давньоруські простори, зброя, житло, ворог. І, звичайно, безліч слів і прислів’їв, понять і смислів, що походять із того далекого минулого, які ми не мали права забути, і які автор дарує своїм читачам.
І, мабуть, найголовніше в цьому романі: його герой — людина твердої православної віри, яка отримала свій богатирський дар від Бога і вірить у своє призначення: захистити Русь. І захищає її, виявляючи в цьому зразок і приклад для молодого покоління наших днів. Православне знання поступово входить і в хлопчика Іллю Ножкіна, живого і енергійного учня, якого спіткало нещастя, і дух Іллі Муромця підводить його до віри.
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика