25 майстрів із Києва, Львова, Одеси, Івано-Франківська, Дніпропетровська, Луцька, Кривого Рогу, Вінниці та інших міст представили 84 роботи на виставці ікон, яка відкрилася 22 травня в галереї «Соборна».

Вернісаж відкрила голова творчого об’єднання іконописців в ім’я преподобного Аліпія Печерського Ірина Богданова. «Ми хочемо, щоб кожна людина подивилася на ікону як на витвір мистецтва, — сказала організатор виставки. — Ми щоразу приходимо у храм і бачимо там ікони. Але ми підходимо до них з молитвою. А зараз ми маємо можливість подивитися на ікону як на витвір мистецтва, можемо поспілкуватися з авторами, розглянути якісь технічні й стилістичні особливості церковного живопису».
Ірина Богданова розповіла, що ідея популяризації сучасного іконопису з’явилася давно й виношувалася організаторами більше року. І тільки зараз вдалося зібрати кращі твори українських іконописців. Співорганізатор виставки єпископ Макарівський Іларій додав до сказаного, що хоч виставка і скромна, але це тільки початок.

Ірина Богданова подарувала споруджуваному кафедральному собору УПЦ свою ікону «Богородиця на престолі». Єпископ Бородянський Варсонофій, голова парафіяльної ради кафедрального собору на честь Воскресіння Христового, повідомив «Церковній православній газеті», що ікона перебуватиме в церкві на честь Усіх святих, а із часом займе своє місце у нижньому храмі собору. Він буде освячений на честь апостола Андрія і святого рівноапостольного князя Володимира. Першу Літургію у храмі Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир планує відслужити в день 1025-річчя Хрещення Русі.

В основному на виставці представлені ікони, які вже знайшли своє місце у православних храмах, але нам вдалося виявити тут справжній науковий експонат вченого-мистецтвознавця. Юрій Гречин, аспірант Львівської націо­нальної академії мистецтв, привіз до Києва ікону «Старозавітна Трійця», яку написав у рамках свого наукового дослідження «Іконографія Старозавітної Трійці в українському мистецтві XI–XVIII ст.».
«Виставка буде корисною всім, — вважає Юрій Гречин, — і іконописцям, і поціновувачам церковного мистецтва. Адже важливий не тільки процес написання ікони, а й процес її сприйняття, коли люди дивляться на неї і моляться. Це в першу чергу взаємообмін між авторами та відвідувачами виставки.
Для мене, парафіянина Львівської єпархії УПЦ, це ще й можливість поспілкуватися в церковному середовищі як з художниками, так і з простими віруючими. Адже такого спілкування ми позбавлені у нас на Львівщині. У самому Львові діє всього три парафії УПЦ і домовий жіночий монастир».
На вернісажі ми познайомилися з одним із творців іконостасу та розписів Троїцького собору Іонинського монастиря м. Києва Андрієм Репетовським. «Якщо люди ходять до храму — це ще не означає, що вони цікавляться церковним мистецтвом, — вважає Андрій, — тому така виставка необхідна. У Росії, наприклад, подібних православних виставок дуже багато, і вони проходять регулярно, а у нас вперше. Найголовніше, щоб на такі заходи приходили не тільки іконописці, а й ті люди, для яких вони робляться. І ще, чим хороша ця виставка — вона дає зрозуміти, що сучасні ікони — це не тільки копії старовинних ікон. Адже різні автори пишуть по-різному. Іконопис — повноцінне мистецтво, яке має жити своїм життям, і було б добре, якби воно конкурувало з іншими жанрами у вигляді таких показів».
Виставка триватиме до 9 червня, а організатори обіцяють постійно радувати киян подібними вернісажами.

Олег Карпенко
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика