Будучи знатного походження і маючи високий статус сенатора Риму, Понтій відмовився принести жертви ідолам, визнав­ши себе християнином. Його відразу ж закували у кайдани і кинули до в’язниці. Перед початком тортур мученик спокійно повідомив катам, що Господь не дозволить їм виконати задумане й сьогодні ж вони побачать явлення Його сили. Щойно слуги стали прив’язувати Понтія до диби, як вона розвалилася, а карателі поподали наче мертві. Тоді праведник звернувся до їхнього начальника Клавдія: «Переконайся, маловіре, у силі мого Господа». Але той, не напоумившись чудом, продовжив тортури…

Третє століття. Римська імперія гарячково боролася за збереження завойованих територій і внутрішню стабільність. Збереження ладу в країні імператори вбачали в одностайному шануванні сонму язичницьких божків усіма громадянами величезної держави. Але на той момент вчення Христа набуло широкого поширення в суспільстві, християни відмовлялися брати участь у жертвоприношеннях і, таким чином, йшли врозріз із загальнодержавною політикою. Це спровокувало гоніння. Жертвою таких репресій став і святий мученик Понтій. Про його незвичайне покликання батьки дізналися ще до народження праведника на світ. Якось Марк і Юлія зайшли до язичницького храму Юпітера. У той момент біс, що жив у храмі, вустами жерця закричав, що немовля, що його носить в утробі Юлія, зруйнує Юпітера і його капище. Після пологів Юлія хотіла вбити немовля, боячись пророкування, але батько залишив його  живим. Хлопчик ріс розумним і здібним до навчання. Одного разу, йдучи до язичницької школи разом зі своїм другом Валерієм, він почув у дворі спів псалмів. Зацікавившись словами ідоли язичників — срібло й золото, діло рук людських (Пс. 113: 12), Понтій постукав у двері, і їх впустили. Закінчивши богослужіння, Римський папа Понтіан довго розмовляв з юнаками про Христа, а згодом хрестив їх. Потім Істинному Богу стали вклонятися і батьки праведника. Коли батька не стало, Понтій мав зайняти його місце в сенаті Риму, незважаючи на свій юний вік, оскільки таким було бажання імператора Олександра Севера. За добру вдачу, розважливість і справедливість праведник став користуватися повагою серед сенаторів.
Під час правління наступного імператора Максиміна своє життя за Христа віддали папи Понтіан та Анфір. Їхній наступник, папа Фавій, любив Понтія як сина. Через нього святий роздав на потреби бідних увесь свій маєток. Максиміна змінив імператор Гордіан, який не переслідував християн. Потім на престол зійшов Філіп. Понтій переконав його в істинності своєї віри, а папа Фавій звершив над імператором Таїнство Хрещення. З дозволу правителя святий Понтій і папа Фавій зруйнували капище Юпітера й побудували на тому місці християнську церкву. Ситуація принципово змінилася з початком правління імператора Декія. Чотири роки миру та спокою змінилися новими гоніннями. Коли стало відомо про мученицьку смерть папи Фавія, Понтій віддалився у м. Кімелу (на кордоні Італії та Франції) і жив там під виглядом мандрівника. З початком правління імператора Валеріана гоніння посилилися. Було сформовано каральні загони, які розшукували християн по всій імперії і примушували їх приносити жертви ідолам. Коли така експедиція на чолі з Клавдієм та Анавієм прибула до Кімели, Понтій визнав себе християнином і приготувався до мук. Після того як диба розвалилася на частини, Клавдій наказав кинути мученика на арену до двох диких ведмедів, але звірі, замість того щоб накинутися на жертву, кинулися на охоронців і розірвали їх. Тоді глядачі стали кричати: «Єдиний є Бог, Бог християнський, в Якого вірує Понтій!». Однак кати не заспокоїлися і розпалили величезне вогнище, куди кинули страждальця. Коли ж вогонь згас, ви­явилося, що Понтій залишився неушкодженим. Іудеї почали вигукувати: «Убий швидше цього волхва!». Святий Понтій був усічений мечем 257 р. за містом. Валерій поховав тіло друга на місці страти.
Підготував Андрій Гор
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика