30 вересня — 4 жовтня у Святій Успенській Києво-Печерській Лаврі, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира та на запрошення намісника обителі митрополита Вишгородського і Чорнобильського Павла, відбувся VIII Фестиваль ЗМІ православних. Основна тема чергового медіафоруму — «Система навчання і підвищення кваліфікації співробітників єпархіальних прес-служб та єпархіальних журналістів».


ДЕНЬ ПЕРШИЙ. ВІДКРИТТЯ

Відкриття VIII Фестивалю ЗМІ православних відбулося 30 вересня, в день пам’яті святих мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії, в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври. Церемонії відкриття передував молебень на початок доброї справи, який очолив Керуючий справами Української Православної Церкви митрополит Бориспільський і Броварський Антоній. Потім пролунало відеозвернення Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Митрополита Володимира до організаторів, учасників та гостей форуму. Присутніх привітав митрополит Бориспільський і Броварський Антоній, який зазначив, зокрема, що Фестиваль ЗМІ православних — це подія не тільки для самих засобів масової інформації, а й для всієї Церкви, і, багато в чому, саме від православних журналістів залежить те, як говоритимуть про нашу Церкву і про нашу віру.
Зі словами привітання до представників православних ЗМІ також звернулися: митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, який побажав православним журналістам поєднувати професійні якості з духовними пріоритетами; радник Президента України — керівник Головного управління Адміністрації Президента України з питань гуманітарного розвитку Юрій Богуцький; народний депутат України Петро Порошенко; керівник «Inter Media Group» Ганна Безлюдна; генеральний директор Національної радіокомпанії України Тарас Аврахов; генеральний директор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Любомир Михайлина; інтернет-маркетолог, експерт у галузі управління репутацією в Мережі Борис Тізенгаузен. Голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу Української Православної Церкви протоієрей Георгій Коваленко в рамках церемонії відкриття представив проекти Відділу та програму роботи Фестивалю.
Перед відкриттям медіафоруму його учасники відвідали лаврське кладовище, де єпископ Обухівський Іона очолив заупокійну літію по архіманд­риту Лонгину (Чернусі, † 7 серпня 2013 р.), постійному учаснику й одному з натхненників попередніх фестивалів ЗМІ православних. На самій церемонії відкриття було продемонстровано підготовлений спеціально до VIII Фестивалю невеликий фільм про отця Лонгина. Невеликий, але дуже теплий…
ДЕНЬ ДРУГИЙ
Другий (він же — перший робочий) день Фестивалю розпочався із презентації нового офіційного порталу Української Православної Церкви — CHURCH.UA. Над ним працював колектив Мережі православних сайтів Prihod.ru. Голов­на мета створення нового масштабного медіапроекту — формування єдиного інформаційного простору Української Православної Церкви.

У коментарі для «Церковної православної газети» голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ протоієрей Георгій Коваленко розповів про портал CHURCH.UA таке: «Ми хочемо створити єдину систему, яка б відображала реальне церковне життя в інтернеті, за принципом: “один об’єкт у реальності — один об’єкт в інтернеті”. Більше того, ми хочемо зв’язати ці об’єкти в єдину мережу під одним, зрозумілим для кожної людини, доменним ім’ям (CHURCH.UA). З назви порталу очевидно, що йдеться про Церкву України. І до цієї Церкви належать єпархії (ми зарезервували імена для кожної з них), єпископи, монастирі, парафії. Крім того, ми створюємо web-атлас Церкви, “прив’язуючи” всі об’єкти до карт Яндекса. Причому хочемо “прив’язати” до карт не тільки об’єкти, а й церковну діяльність, адже необхідно створювати карту недільних шкіл, карту лікарняних храмів, карту тюремних храмів тощо. Необхідно, забезпечивши професійну технічну підтримку і спростивши в масштабах усієї Церкви сам спосіб створення парафіяльного, єпархіального або монастирського сайта (що й дозволяє зробити новий портал), представити в мережі всю канонічну структуру Церкви. При цьому наповнення єпархіальних сайтів адмініструватиметься на загальноцерковному рівні, а сайти парафій контролюватимуться на рівні єпархіальному. Тобто йдеться про цілу систему адміністрування та систему обміну інформацією, в рамках якої, наприклад, новина з парафіяльного сайта може потрапити, якщо вона того варта, в головну стрічку церковних новин або на єпархіальний сайт».

Після презентації нового представництва Української Православної Церкви в інтернеті відбувся майстер-клас «Створення редакційної мережі ЗМІ», в рамках якого головний редактор сайта «Сегодня.ua» Світлана Панюшкіна та заступник головного редактора газети «Вісті» Галина Коваленко розповіли про те, як побудована робота в масових всеукраїнських ЗМІ, зокрема про взаємодію центральної та регіональних редакцій.

Наступною подією Фестивалю був круглий стіл «Майбутнє церковних ЗМІ: формати й тенденції». Його учасники говорили не стільки про нові технології, скільки «про смисли». Так, наприклад, однією із тез виступу відповідального редактора «Журналу Московської Патріархії» Сергія Чапніна були слова про те, що «ми, православні християни XXI століття, рідко говоримо про майбутнє, нас більше приваблює минуле; ми говоримо про традиції, про те, як духовне життя будувалося у минулі століття, і цим радикально відрізняємося від християн ранньої Церкви, які жили очікуванням зустрічі зі Спасителем, були спрямовані в життя вічне».

Про євангельську спрямованість у майбутнє говорив у своєму виступі й голова Синодального інформаційного відділу Московського Патріархату Володимир Легойда, за словами якого «смисл Євангелія не в тому, якою людина була, і навіть не в тому, якою людина є, а в тому, якою вона може стати. І цей акцент має бути зроблений у проповіді церковній та в наших ЗМІ». Крім того, на думку Володимира Легойди, православні журналісти мають розуміти, що сучасна людина шукає в усьому практичної користі для себе, й тому наші ЗМІ повин­ні бути близькі до людських проблем, до того, що людину хвилює і радує. У свою чергу, протоієрей Георгій Коваленко зауважив, що ми повинні дивитися на ті чи інші події з погляду вічної правди. У роботі круглого столу також взяв участь єпископ Обухівський Іона, який відзначив, що робота православних ЗМІ — для тих, хто зацікавлений у нашій інформації, доброзичливо до нас ставиться, і не слід мімікрувати під тих, кому «треба» сподобатися, як не слід і намагатися конкурувати зі світськими ЗМІ.

Після круглого столу «Релігійна тематика у ЗМІ. Конфесії в медіапросторі», в якому взяли участь відомі в Україні світські релігієзнавці, відбувся круглий стіл «Якою має бути система підготовки священнослужителів до співпраці з сучасними медіа й реалізації церковних медіапроектів» за участю Керуючого справами УПЦ, ректора Київської духовної академії і семінарії митрополита Бориспільського і Броварського Антонія, який виступив перед учасниками Фестивалю з доповіддю (див.: с. 10–11). Його Високопреосвященство зокрема зазначив: «Якщо світ говорить мовою ЗМІ, то й ми повинні досконало володіти цією мовою. Не для того щоб стати частиною світу, а для того щоб світ нас почув. І ми повинні бути в діалозі з усіма, щоб спаслися хоча б деякі».
Завершився другий день роботи медіафоруму майстер-класом «Очікування світських ЗМІ від церковних прес-служб» за участю головного редактора газети «Сегодня» Ольги Гук, шеф-редактора «5 каналу» Володимира Мжельського і кореспондента ICTV Дарки О­ліфер.
ДЕНЬ ТРЕТІЙ
Третій день Фестивалю розпочався з майстер-класу «Успішні формати православних радіопрограм на світському радіо: досвід та перспективи». Своїм досвідом у цій сфері, зокрема, поділилися головний редактор радіопрограми «Православіє в Україні» протодиякон Миколай Лисенко, заступник директора «Українського радіо» Геннадій Ракуленко, а також автор і ведучий радіопрограми «Благовіст» Володимир Татаренко. Як можна було зрозуміти з цих виступів, серед головних рецептів успішності «наших» програм на світському радіо — їхня діалогічність і мова, зрозуміла невоцерковленому слухачу.

Після невеликого, але динамічного навчального семінару, проведеного командою Мережі православних сайтів Prihod.ru для адміністраторів єпархіальних сайтів на порталі CHURCH.UA, відбувся круглий стіл «Сімейні цінності: проблеми, міфи, реалії. Політика держави і відображення в ЗМІ». Головним спікером виступив Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко, який, зокрема, виклав деякі тези Національної стратегії профілактики соціального сирітства до 2020 р., а також повідомив про можливе прийняття державою рішення про захист дітей від шкідливої інформації.

Однією з найцікавіших подій фестивалю став майстер-клас «Формат ток-шоу на телебаченні: чи є в ньому місце священнослужителям» за участі головного редактора теле­каналу «Інтер» Антона Нікітіна, протоієрея Олександра Акулова та ігумена Валеріана (Голов­ченка). Протоієрей Георгій Коваленко, який модерував більшу частину фестивальних подій, тут виступив також як експерт-практик, тобто священнослужитель із чималим досвідом участі у телевізійних ток-шоу.
Завершився третій день роботи Фестивалю презентацією проекту «Створення телевізійного довідника “Монастирі України”», яку провели упорядник однойменного книжкового видання Владислав Дятлов і режисер Олена Каретник, яка озвучила ідеї щодо «переведення» книги в телевізійний формат.
ДЕНЬ ЧЕТВЕРТИЙ
Четвертого дня Фестивалю відбувся «парад» презентацій. Свої медіапроекти представили Кіровоградська, Вознесенська, Горлівська, Одеська єпархії, Макарівське вікаріатство Київської єпархії УПЦ. Телекомпанія «Орбіта» (м. Красноармійськ Донецької області) презентувала програму «Прості істини», творці якої намагаються розповісти своїм глядачам про основи Православної віри доступною мовою.

Православний жіночий журнал «Самарянка» представив два проекти, орієнтовані, насамперед, на світську молодь: пересувну фотовиставку «Сім’я: формула любові» і творчу вітальню, в рамках якої, наприклад, обговорювалася така тема, як актуальність творчості Пушкіна у XXI ст. Учасники Фестивалю також дізналися про діяльність Центру святого Климента «Спілкування і діалог культур», Православного мобільного порталу та Всеукраїнського апологетичного центру в ім’я святителя Іоанна Златоуста. Про просвітницький і освітній проект «Радіо “Образ”» розповіла його шеф-редактор Анастасія Іванова (м. Нижній Новгород), яка повідомила, зокрема, про цікавий досвід розповсюдження через церковні лавки і в рамках благодійних акцій радіоприймачів, налаштованих лише на частоту радіокомпанії. Про проекти 2013 р., реалізовані журналом «ФОМА в Україні», розповіли головний редактор видання Антон Нікітін та його заступник протодиякон Олександр Карпенко. Йшлося про участь журналу у створенні телевізійного серіалу «Святі і праведники XX століття» і документального фільму «Хрещення», а також в організації виставки «X століть Православ’я. Історія православної Русі в ликах її святих».

Крім медіапроектів, у рамках Фестивалю також були представлені: нові книги Видавничого відділу Української Православної Церкви; сучасне перевидання «Азбуки» Єлизавети Бьом; фільм «Лука» про святителя Луку (Войно-Ясенецького), прем’єра якого відбулася 11 жовтня, в день відкриття XI фестивалю православного кіно «Покров» (див.: с. 14); інформаційно-просвітницька діяльність Паломницького центру Української Православної Церкви.

Ще однією подією цього дня стала зустріч учасників Фестивалю ЗМІ православних з намісником Києво-Печерської Лаври митрополитом Вишгородським і Чорнобильським Павлом. Його Високопреосвященство розповів про сьогодення давньої обителі та її насельників, про чернецтво як особливе покликання, а також про деякі проблеми сучасного монастирського життя.
ДЕНЬ П’ЯТИЙ. ЛІТУРГІЯ
4 жовтня, у день віддання свята Воздвиження Животворящого Хреста Господнього і спомину знайдення мощей святителя Димитрія Ростовського (1752), спільною молитвою в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври VIII Фестиваль ЗМІ православних завершився. Служіння Літургії очолив намісник обителі митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел. Його Високопрео­священству співслужили учасники медіафоруму у священному сані; молилися за Літургією й інші учасники Фестивалю. По завершенні богослужіння митрополит Павел благословив його учасників на подальші труди на славу Святої Церкви.
Святитель Димитрій, пам’ять якого звершувалася цього дня, вшановується як людина, яка «увесь розум полонила <…> у послух вірі». Чи не до того мають прагнути і співробітники православних ЗМІ?..

Підготував Михайло Мазурін
 «Сьогодні практично на кожну людину день у день обрушується колосальний потік найрізноманітнішої інформації. І людині, подорожуючи в океані подій та думок,
усе складніше знайти правильний маяк. Багато непотрібних відомостей нерідко позбавляє нас можливості зосередитися на рухах своєї душі, помислити над власним життям. Технології створюють новий, віртуальний світ, але спокуси і принади у ньому ті самі, бо, за словом апостола Іоанна, все, що в світі: похіть плоті, похіть очей і гордість житейська (1 Ін. 2: 16). Присутня в інформаційному просторі, Церква свідчить людям про любов Господа до роду людського, про те, що хто виконує волю Божу, перебуває повік (1 Ін. 2: 17), а світ і похіть його минають. Ми покликані показувати приклад того, як протистояти байдужості, ненависті і злості. Переконаний, що співробітництво у цій справі має стати одним із найважливіших завдань православних християн, які несуть своє служіння в інформаційній сфері».

Із привітання Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила організаторам
та учасникам VIII Фестивалю ЗМІ православних

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика