Преподобномучениця Євгенія народилася у Римі, де отримала блискучу освіту. Коли її батько був направлений на службу до Єгипту, за ним вирушила і Євгенія. Живучи в Олександрії, дівчина познайомилася з посланнями апостола Павла і всією душею полинула до Христа. На всі пропозиції молодих людей узяти шлюб свята відповідала категоричною відмовою.

Вона вирішила прийняти Хрещення, тому таємно залишила будинок і, перевдягнувшись у чоловічий одяг, пішла з двома рабами Протом та Іакінфом у чоловічий монастир. В обителі перебував єпископ Єлій, якому було відкрито, що один із прибульців — дівчина. Він лагідно прийняв їх і через деякий час, наставивши у вірі, хрестив і постриг у чернецтво. Єлій благословив ченцям залишитися у монастирі, а дівчині називати себе чоловічим ім’ям Євгеній. Своїми подвигами праведниця здобула дар зцілення. Її стали відвідувати миряни із проханнями про допомогу. Серед них була і молода вдова, яка, спокусившись красою юного подвижника, запалилася до нього блудною пристрастю. Отримавшии відмову, вона вирішила помститися. Вдова звинуватила його в насильстві над собою і була разом з Євгенієм доставлена ​​на суд до імператорського намісника Филипа. Коли з’ясувалися всі обставини, обмовниці довелося з ганьбою залишити палац намісника. А Филип впізнав у звинуваченому… свою доньку Євгенію, на пошуки якої витратив багато часу і вже зневірився побачити її живою. Потім намісник і вся його родина прийняли Хрещення.

Як тільки стало відомо про те, що чиновник став християнином, жителі Олександрії, більшість із яких були язичниками, склали на нього неправдивий донос, і Филип був зміщений. Християни ж обрали його своїм єпископом. Новий намісник Єгипту вирішив позбутися Филипа. Щоб не порушувати громадської думки, він підіслав найманих убивць, які завдали єпископу смертельних ран, коли той молився один. Через три дні свята Євгенія втратила батька, а християни Олександрії — свого владику.

Мати праведниці, Клавдія, вирішила повернутися з усією родиною до Рима. З ними переїхала і Євгенія. У маєтку був облаштований будинок для прочан, де праведниця вела чернечий спосіб життя. Дізнавшись про доброчесне життя Євгенії, з нею вирішила познайомитися римлянка Василла. У відповідь на її лист свята направила до неї Прота й Іакинфа. Вони розповіли дівчині про Христа і про нагороди, які Він обіцяв усім, хто любить Його. Незабаром Василла прийняла Хрещення і вирішила присвятити себе Господу. Про це стало відомо її нареченому Помпею, і він поскаржився владі на те, що християни проповідують безшлюбність. Це були часи правління імператора Галлієна — гонителя Церкви. Після того як Василла відмовилася взяти шлюб у присутності представника влади, її закололи мечем. Незабаром карателі схопили Прота й Іакинфа і привели в язичницький храм для здійснення жертвоприношень. Ледве сповідники ступили на його поріг, як ідол впав і розбився. Прот й Іакинф були обезголовлені. Потім схопили Євгенію, яку повели у храм Діани. Однак тепер уже впав увесь храм, щойно свята наблизилася до нього. Євгенію спробували втопити у Тибрі, а коли вона врятувалася, її хотіли спалити у вогні, але полум’я не завдало шкоди праведниці. Євгенію скинули у рів, де вона чекала своєї смертної години. У цей час їй явився Сам Спаситель і сповістив її про перехід у Царство Небесне в день Свого Різдва. У 262 р. преподобномучениця була усічена мечем. Мученицьки постраждала за Христа і Клавдія. Незадовго до смерті їй явилася свята Євгенія і повідомила день її мученицької смерті.
Підготував Андрій Гор
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика