Найдавніші письмові згадки про подвиги цього праведника датуються XI–XII ст., хоча сам святий жив набагато раніше — у V — на початку VI ст. Сьогодні про ті далекі часи нагадує древній кафедральний собор найбільшого шотландського міста Глазго. Його будівництво було розпочато 1238 р. на тому самому місці, де святитель Кентігерн заклав у VI ст. храм, а потім заснував монастир. Згодом навколо нього виросло місто, що займає сьогодні почесне третє місце в рейтингу найбільших полісів Великобританії. Є припущення, що саме під спудом цього середньовічного собору, освяченого на честь святого Мунго, як ще називають єпископа Кентігерна, і спочивають його мощі.

Один із британських королів, дізнавшись про те, що його дочка, принцеса Тенева, чекає дитину від невідомого чоловіка, вирішив змити її ганьбу кров’ю. Правитель наказав скинути Теневу зі скелі. Його веління було виконано, проте сама принцеса залишилася жива. Тоді Теневу поклали в човен (за іншою версією — в бочку) і пустили плисти вниз за течією річки Форс. Дівчину

знайшли в шотландському місті Кулросс, графство Файфшир. Страждальницю прийняв під свій дах місцевий єпископ святий Серф. Незабаром у Теневи народився хлопчик Кентігерн, якого святитель взяв до себе на виховання. Коли праведник підріс, він вирішив присвятити своє життя Богові, прийняв чернецтво і став пустельником. У 540 р., на прохання місцевих жителів, Кентігерн прийняв архієрейський сан і заснував у Глазго єпископську кафедру, уславившись багатьма духовними дарами. Водночас він був духівником Стратклайдського короля. Завдяки підтримці останнього єпископу вдалося організувати в королівстві окрему єпархію. Наступник Стратклайдського правителя, король Рідеріх, продовжив християнізацію краю, однак язичницька опозиція змусила його залишити трон. Почалися гоніння на Церкву. У 545 р. Кентігерн вирішив залишити південний захід Шотландії, вирушивши разом зі своїм учнем, святим Асафом, в Уельс. У долині річки Ельви Гвінедський король Кадваллон надав святителю землі, де подвижники заснували монастир Ллан-Ельві. Скоро в стінах обителі зібралося близько тисячі людей у пошуках спасіння: 300 ченців, які не вміли читати й писати, трудилися в полі, ще 300 займалися повсякденними справами обителі, а 365 осіб, за кількістю днів року, звершували щоденні богослужіння. Старші з них були найближчими помічниками Кентігерна у справах управління єпархією, а решта ділилася на три окремі хори, завдання яких полягало в забезпеченні безперервного славослів’я Богові у храмі.
На той час серед кельтських ченців була поширена аскетична практика щоденного звершення молитов у водах річок, щоб, таким чином, упокорити плоть і піднести дух. Кентігерн також долучився до цієї традиції. Стоячи у воді, він прочитував напам’ять увесь Псалтир. Одного разу він настільки промерз, що попросив Асафа, який був поряд, принести йому палаючі головешки, щоб зігрітися. Той виконав доручення духовного отця і приніс йому гаряче вугілля, загорнуте в матерію свого одягу. При цьому тканина облачення учня анітрохи не постраждала, як і його руки, якими він подавав вугілля старцю. Звідси Кентігерн зробив висновок про святість Асафа і згодом передав йому посох настоятеля обителі Ллан-Ельві.
У 573 р. відбулася битва біля Ардерайда, де король Рідеріх здобув перемогу, а незабаром знову посів престол Стратклайдського королівства бриттів. Тоді правитель згадав про святителя Кентігерна, і той повернувся у Глазго. Там само, близько 612 р., єпископ помер. Його мощі були покладені під спудом заснованої ним у Глазго церкви. Нині святителя Кентігерна та його матір Теневу вважають небесними покровителями найбільшого міста Шотландії. Про це красномовно свідчить герб Глазго, увінчаний образом святого в єпископському облаченні, з піднятою правою рукою для благословення.
Підготував Андрій Гор
 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика