Приводом для роздумів стало відвідування вистави, яку розіграли діти під керівництвом молодого педагога. Постановка народної казки «Вовк та семеро козенят» розчулила батьків, хоча деякі моменти спектаклю і викликали подив. Що ж сталося на цій необразливій виставі? Хочеться думати, що нічого поганого, однак зерно неправди було заронено в душі дітей.

ПЕРЕКРУЧЕНЕ ТЛУМАЧЕННЯ

Вовк, уособлення зла в народній казці, за версією режисера отримав образ «любчика», який не збирався нікого їсти, а спокусив козенят з єдиною метою — погратися з ними! І хоча мама-Коза заборонила відчиняти Вовку, оскільки знала чи підозрювала про його підступність, козенята мали рацію, що не послухали маму, позаяк Вовк таки був «хороший» і не збирався їсти козенят, він просто хотів із ними пограти. Мама, з її старими й несучасними уявленнями, виявляється, помилялася, припускаючи, що Вовк злий і що взагалі зло є. Усі раді, усі дружать і веселяться. Потім співають гімн мамі.
Наприкінці вистави я поставила режисеру питання про етичний бік його версії. На що він відповів: «А ви вважаєте, що є злі люди? Що є зло? Зла немає! Ви що, хочете, щоб у дітей був страх, щоб вони боялися зла?». На це я відповіла, що так, страху бути не повин­но, але правильно також і те, що діти не мають бути безтурботні. Не випадково складено чимало народних казок про безтурботність: «Колобок», «Півник — золотий гребінець», «Сестричка Оленка та братик Іванко». Образ зла в народних казках ніколи не був доброзичливим і миролюбним. Не в усіх казках зло відверто неприкрите — наприклад, Баба-Яга, Кощій Безсмертний. Є багато казок, де зло завуальоване хитрістю і лестощами (образ Лисиці, рідних братів, мачухи). Головне, що є в народних казках, так це те, що зла не потрібно боятися, його треба долати, з ним потрібно боротися, а не обманюватися, виявляючи безтурботність. У народних казках зафіксовано багатовіковий досвід не одного покоління, ця життєва мудрість не може бути перекреслена чиєюсь особистою філософською позицією або думкою.

НЕБЕЗПЕЧНИЙ ПОВОРОТ

Сучасні ідеї, які вивертають багатовіковий традиційний досвід, не такі вже й нешкідливі. За цими втіленими у життя (наприклад, у вигляді дитячої вистави) ідеями стоїть певна, досить жорстка ідеологія, провідником якої в цьому випадку виявився молодий режисер. Існують різні рівні сприйняття дійсності — від духовного, філософського, етичного до житейського. Добре, коли нижчі рівні пронизані вищими, якщо при цьому не відбувається спотворення. Етичний закон передбачає чіткий поділ добра і зла, чорного і білого. Без цього людина не може орієнтуватися у світі, а приймаючи зло за добро, вона легко стає жертвою зла. Дитина, яка вважає, що немає зла і злих людей, легко може стати жертвою злочину.
Особливу шкоду наносять дітям, коли нібито з метою виховання, під виглядом «нешкідливих» вистав, книг, журналів, впроваджують певну ідеологію. Підступність наведеного випадку полягає в тому, що через традиційну казку проводяться аж ніяк не традиційні ідеї. Це приклад ще одного камуфляжу зла в шати традиційної культури. Якими ж уважними повинні бути зараз ті, хто виховує дітей!
Ми живемо в час, коли зло не виявляє себе очевидно, а прикривається добром і спокушає людей своїми обіцянками, що їх інакше як сиром у мишоловці не назвеш.
Проблема розмивання меж поміж добром і злом актуальна для сучасних людей. Як стираються межі? По-різному. За однієї неодмінної умови: коли у свідомості людини немає чітких орієнтирів істини.
Ось і наш режисер втілив свою ідею — навіть не стирання меж поміж добром і злом, а просто перекрутив казку, основний зміст якої полягав у розвитку в дітей слухняності, почуття відповідальності за вчинки. Діти мали побачити наслідки безтурбот­ності, але режисер відхилив повчальний заклик казки.
Так помалу відкидаються традиційні цінності. Незрозуміло і прикро, що ніхто цього не помітив. Я не кажу про батьків. Цього не помітили навіть педагоги! А дехто покрутить хвостиком і дуже порадіє.

Ірина Коган

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика