Вінницький приватний православний навчально-виховний комплекс святого Миколая — таку назву має школа-садок для маленьких жителів мальовничого міста, що розкинулося на берегах Південного Бугу. Завдяки цьому закладу місцевий Хрестовоздвиженський храм є не тільки архітектурною пам’яткою, а й духов­но-просвітницьким центром.

Три роки тому Вінницький навчально-виховний комплекс (НВК), що в мікрорайоні Вишенька, отримав ліцензію на педагогічну діяльність. А у квітні 2015 р. Міністерство освіти і науки надало йому статус експериментального навчального закладу всеукраїнського рівня.

Ця школа-садок — невід’ємна частина архітектурної споруди, до складу якої входить і Хрестовоздвиженський храм. Щоб взяти участь у богослужінні, далеко ходити не треба, достатньо лише спуститися з класів, що розмістилися на верхніх поверхах. По суті, йдеться про повноцінний освітньо-виховний процес для дітей віком від трьох до 18 років. НВК повністю відповідає загальнодержавним вимогам. Тут є дитячий садок, підготовча група, а також початкова, основна та середня школа. Навчальна програма відповідає стандартам загальноосвітніх шкіл і затверджена Міністерством освіти. Перебування дітей у школі — з 7:00 до 18:30 (з п’ятиразовим харчуванням). Після уроків можна займатися в студіях, майстернях, гуртках і спортивних секціях.

«Нульовий» поверх НВК займають кухня, їдальня і тренажерний зал. Наступні два поверхи (1-й та 2-й) призначені для школи-садка. На 3-му й 4-му поверхах розміщено гуртожиток готельного типу. Загальна площа всіх приміщень — понад 5500 кв. м. Тут розташовано класи та кабінети, два блоки для дітей дошкільного віку, бібліотека з читальним залом і книгосховищем, комп’ютерний зал, актовий зал (на 350 місць), дитячий будинок (на 300 місць), харчоблок з усім необхідним технологічним обладнанням, санітарно-профілактичний блок, зимовий сад і зона відпочинку. Все це створює можливість для реалізації здіб­ностей дітей-сиріт і дітей, які мають обмежені функціональні можливості, із сімей, що опинилися в складних соціальних умовах, а також тих, хто позбавлений батьківського піклування.

Навчання однієї дитини коштує понад 2200 грн. на місяць, проте багато батьків платять лише 1350 грн. на місяць, а деякі ще менше (решту суми доплачує громада). Є в школі-садку й так звані «соціальні діти», котрі залишилися без батьківського тепла та родинного затишку. Вони перебувають на повному утриманні громади. З дітьми проводять просвітницьку й виховну роботу. Головне завдання — виростити людину, основною цінністю якої буде не матеріальне благо, а любов до Бога і ближнього. Свою лепту у добру справу вносить і Вінницька обласна асоціація православних педагогів в ім’я святих рівноапостольних Мефодія і Кирила. Її фахівці займаються розробкою програм, підручників і посібників з основ православної культури.

Промисл Божий

Коли захоплюєшся красою школи-садка та всього храмового комплексу, то навіть не віриться, що раніше тут було пустирище. І треба віддати належне протоієрею Миколаю Давидовському — саме йому випало будувати церкву в мікрорайоні Вишенька. Раніше батюшка був настоятелем кафедрального Преображенського собору у Вінниці. А в березні 1993 р. вдалося зареєструвати нову православну громаду, метою якої було спорудження храму.

9 травня 1993 р. на пустирищі біля кінотеатру «Мир» з’явилася невеличка група людей. Зі спогадів учасника події: «Викопавши яму, поставили невеликий де-
рев’яний хрест. Землю навколо хреста добре утрамбували. Хрест (мимоволі пригадується райське дерево життя) був як надійний саджанець, що має вирости в храм. Як дерево починається із зернини, будинок — з першого каменя, повновода ріка — з малого джерела, так і храм починається з хреста».

Навколо отця Миколая об’єдна­лися віряни. Назва майбутнього храму визначилася сама собою: якщо поставлено хрест, отже відбулося його воздвиження. Знаменно, що день реєстрації громади припав на Хрестопоклонну неділю Великого посту (29 бе-
резня 1993 р.). Згодом важливі етапи будівництва храмового комплексу збігалися зі святами, присвяченими Чесному і Животворящому Хресту Господньому. Як не побачити тут Промисл Божий?!

Новий храм

Перед Великоднем 1994 р. парафіяни за один день збудували невеличку церкву, яка вміщувала півсотні осіб. Але вона, на жаль, простояла недовго (близько 40 днів). Її спалили в ніч на 25 травня 1994 р., перед днем народження отця Миколая. На попелищі відслужили молебень, зібралося безліч людей. Цей випадок викликав чималий резонанс у місті. На сесії міськвиконкому було розглянуто клопотання про виділення ділянки під храм і надано дозвіл на виготовлення проекту. У квітні 1995 р. земля була передана Хрестовоздвиженській громаді.

Під час святкування 200-річчя Подільської єпархії до Вінниці були запрошені архієреї та священики з багатьох єпархій України та Білорусі. У День Святого Духа (17 червня 1995 р.), після святкової служби у кафедральному Преображенському соборі, всі гості були присутні на урочистій закладці нового храму.

Будматеріали збирали всім миром. У роботах брали участь навіть літні парафіяни, яким було по 60-80 років. Вони розвантажували цеглу, відрами носили бетон і заливали фундамент. Після встановлення фундаменту (12 червня 1996 р.) було отримано дозвіл на зведення стін. Храм збудували в рекордно стислі строки. На проповіді отець Миколай звернувся до пастви з такими словами: «Я віруюча людина, але не думав, що ми побудуємо за такий час такий храм. Я побачив у своєму житті справжнє чудо. Грошей не було, але Господь завжди вчасно надсилав допомогу. Значить Богу угодно, щоб храм був…».

Валентин Ковальський

Вінницький приватний православний навчально-виховний комплекс святого Миколая запрошує долучитися до благодійної допомоги для дітей із соціально вразливих сімей. У першу чергу потрібні продукти харчування.
Наша адреса: м. Вінниця, вул. Келецька, 59-а, Хрестовоздвиженський храм.
Телефони для довідок:
(067) 504–15–96, настоятель храму прото­ієрей Миколай Давидовський; (067) 365–88–46, заступник директора НВК Сергій Іванович Луковніков.
Банківські реквізити:
ПАТ УКРСОЦБАНК,
МФО 300023, ЄДРПОУ 13333358,
р/р 26009000245926, громаді
Хрестовоздвиженського храму

 

Добавить комментарий

Яндекс.Метрика